Alüminyum endüstrisi yan ürünü olan kırmızı çamurdan bazı metallerin kazanılması
- Tez No: 19236
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZEL ERBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 18
Özet
A-3STRAKT Bu çalışmada, Etibank Seydişehir Alüminyum Tesisleri açığı olan kırmızı çamurdan Alüminyum ve titanın geri kaza nımı amaçlanmıştır. Bunun için kırmızı çamur önce direkt olarak değişik konsantrasyon ve sürelerde sülfürik asit ile liç edilmiştir. Daha sonra kırmızı çamur değişik Na2C03/ Al 203 ve CaO/Ti02 oranlarında kömür-kireç-soda karışımı ile değişik sıcaklık ve sürelerde sinter lenmiş ve takiben değişik konsantrasyonlarda H2S04 ile liç edilmiştir. Bu iş lemler sonucunda Alüminyum ve titanın çözeltiye geçirilme oranlarının optimum koşulları saptanmıştır. ABSTRACT In this study, the recovery of aluminium and titanium j from the“red mud”which is the waste of Etibank-Seydişchir ı Aluminium plants was investigated. For this purpose, at first red mud samples were directly leached with sulphuric acid at different concentrations and retention times. Later, ^ red mud samples were sintered with coal-lime-soda at dif fe- I rent Na2C03/A1203 and CaO/Ti02 ratios under the varying tern- ' peratvire and sintering time. Consequently each of the sinte red sample was leached with sulphuric acid at varying con centrations. As a result, from the evaluation of the results, the optimal conditions for increasing the solubility of alu minium and titanium at the same time decreasing the solu bility of iron in solution were established.
Özet (Çeviri)