Dört farklı self-etching bonding ajanın biyouyumluluğunun tnfα ve diğer inflamasyon kriterleri kullanılarak karşılaştırılması
The investigation of four different self-etch bonding agents biocompatibility with tnf α and other inflammation factors.
  1. Tez No: 192380
  2. Yazar: YAHYA ORÇUN ZORBA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Diş Hekimliği, Bioengineering, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
IIIÖZETDÖRT FARKLI SELF-ETCH NG BOND NG AJANIN B YOUYUMLULUĞUNUN TNFαve D ĞER NFLAMASYON KR TERLER KULLANILARAK KARŞILAŞTIRILMASIBonding ajanlar klinik olarak başarılı olmalarının yanı sıra biyouyumlu da olmakzorundadırlar. Bu çalışmanın amacı çeşitli inflamasyon kriterleri kullanılarak 4 farklıbonding ajanın biyouyumluluğunu deneysel olarak belirlemektir.Çalışmada 40 rat (Sprague Dawley) kullanıldı. Dört farklı bonding ajan [ClearfilSE Bond (SE), iBond (iB), Clearfil Protect Bond (PB), Adper Prompt L-Pop (PLP)]ratların sırt bölgesindeki bağ dokusuna uygulandı.
Özet (Çeviri)
VSUMMARYThe Investigation of Four Different Self-Etch Bonding AgentsBiocompatibility with TNF α and Other Inflammation Factors.The bonding systems must be clinically successful and biocompatible. The aimof this study was experimentally to investigate different self-etch bonding agents?biocompatibility via various inflammation criteriaIn this study 40 rats (Sprague Dawley) were used. Four different bondingagents [Clearfil SE Bond (SE), iBond (iB), Clearfil Protect Bond (PB), Adper Prompt L-Pop (PLP)] were applied on connective tissue of dorsal side of the rats.