Vitiligolu olgularda MHC gen polimorfizmleri
Frequence of MHC genes polymorphisms with vitiligo disease
- Tez No: 192379
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKAY BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
VİTİLİGOLU OLGULARDA MHC GEN POLİMORFİZMLERİVitiligo, edinsel ya da kalıtsal olabilen, sık görülen, ilerleyici ve her yaş grubunuetkileyebilen bir deri pigmentasyon bozukluğudur. Değişik büyüklükte ve lokalizasyonda,depigmente, keskin sınırlı ve genellikle simetrik maküllerle seyretmektedir.Otoimmün hastalıklarla HLA antijenleri arasında var olan ilişki bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
FREQUENCE OF MHC GENES POLYMORPHISMS WITHVITILIGO DISEASEVitiligo is as a frequent, progressive skin pigmentation defect that can be congenital oracquired and can affect all age groups. It is clinically characterized by dispigmented, keenbordered and usually symmetric macules which can occur at any size, any localization andany age.The association between HLA antigens and autoimmune diseases is known. It issuggested that there is also same kind of association between HLA and vitiligo. The aim ofthis study is to determine the relationship between them.In this study, according to the PCR-SSP method, HLA-A,-B,-DRB1 alleles wereexamined in 20 affected and 30 healthy individuals who have been living in Thrace region forthree generations. Statistical analysis of allele frequencies were evaluated by using IstatisticaAxa 7.1 version software. (Licence Number: 5070775506FAN3SN)HLA allele frequencies were compared and HLA-A*02 allele was found statisticallysignificant in vitiligo patients.