Deneysel subaraknoid kanama sonrası beyin, karaciğer, kan, kas ve idrar örneklerinde kalsiyum ve magnezyum değerlerinin atomik absorbsiyon yöntemiyle incelenmesi
The detection of magnesium and calcium values in blood, muscle, liver, brain and urine tissues after experimental SAH by using atomic absorbtion method.
  1. Tez No: 192400
  2. Yazar: ERDAL YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. T. ERHAN COŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZETBizim bu çalışmadaki amacımız SAK sonrası vazospazm gelişiminde rol alan magnezyum vekalsiyum iyonlarının kan, kas ,karaciğer , beyin , ve idrar dokularındaki düzeylerini atomikabsorbsiyon yöntemiyle tesbit etmekti.Yöntem olarak sisterna magna içine otolog kanınverildiği deneysel rat modelini kullandık.Deney hayvanları öncelikle iki gruba, her grupta kendi içinde üç gruba ayrıldı. Bunlaraek olarak 7 rattan oluşturulan hiç bir müdahalenin yapılmadığı normal değerleri ortayakoyabilmek için N* adı verilen grup oluşturuldu. Mikroşirurjikal teknik kullanılarak sisternamagna içine girildi önce 0.2 ml BOS 5 dk içinde alındı. Ardından 0.5 ml Salin sistern içineyaklaşık 20 dk' lık bir sürede verildi. Subaraknoid kanama oluşturulan grupta ise yine aynıteknik kullanıldı ancak bu defa sisterna magna içine kuyruktan alınan 0.5 ml kan verilereksubaraknoid kanama oluşturuldu.Ratlar hem kontrol hemde subaraknoid gruplarındabelirlenen 3,7,ve 10 günlerde sakrifiye edildi. Bu şekilde bir rattan (beyin dokusu, karaciğer,idrar, kan, ve kas ) olmak üzere toplam beş örnek toplanmış oldu. Örneklerin kalsiyum vemagnezyum seviyeleri Atomik Abzorbsiyon yöntemiyle ölçüldü.Beyinde subaraknoid kanama sonrasında hipomagnezemi erken dönemde 3. gündeolmaktadır. Ayrıca beyin dokusunda total kalsiyum değerinde subaraknoid kanama sonrasımagnezyum ile benzer şekilde düşme görülmektedir. Araştırma nedenimiz olanhipomagnezeminin sebebi ; magnezyumun düşmesine paralel eş zamanlı olarakmagnezyumun idrarla atılması, kısmende karaciğer ve kas dokularında birikmesidir.Bu sonuçların klinik anlamda kullanılabilir hale gelmesi noktasında bu dönemdeidrarla atılımının azaltılması karaciğer ve kas dokularında birikmesine engel olabilecek ve buşekilde subaraknoid kanama sonrası dönemde vücut magnezyum değerlerini yüksek tutacakyöntem ve medikasyonlar kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAim of this study is to find the amount of magnesium and calcium ions (which takes role inthe vasospasm growth after SAH) in blood, muscle,liver, brain and urine tissues using theatomic absorbtion method. As a method giving otolog blood into sisterna magnaexperimental rat model is used.Cavy rats primarily divided into 2 groups. These two groups divided to 3 groups (total 6groups). Additionally a group of 7 rats are used as normal group, which there were nooperations made on them. This additional group is used to find out normal values , name ofthis group is: N*. Using microchirurjical technique we have entered into sisterna magna, first0,2 ml CSF taken in 5 minutes. Afterwards put into 0,5 ml Salin to sistern in 20 minutes. ForSubarachnoid hemorrhage created group the same technique is applied, but this time 0,5 mlblood taken from tail is given into siterna magna for creating subarachnoid hemorrhage. Ratsfrom both control and subarachnoid groups has sacrified at 3rd 7th and 10th days. As a result(brain tissue, liver, urine, blood and muscle) five samples has collected. Calcium andmagnesium levels of the samples are measured using Atomic Absorbtion technique.After subarachnoid hemorrhage in brain, hipomagnezemi occurred on the early period 3rdday. Furthermore in brain tissue total calcium amount is reducing similar to the magnesiumamount decrease after subarachnoid hemorrhage. Reason for hipomagnesemi which is the aimof this research; parallel to the decrease in magnesium amount , magnesium discarded withurine and partially accumulated in liver and muscle tissues.At the point where these results to become usable for clinical reasons; during thisperiod reduction in discardation with urine will prevent accumulation in liver and muscletissues and in this way medications and methods to keep magnesium level high can be usedafter subarachnoid hemorrhage period.