Üreter taşı hastalarının kontrastsız spiral tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of ureteral stone patients with helical noncontrast computed tomography
  1. Tez No: 192401
  2. Yazar: BURAK EYÜP SANCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖMER TUNCAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı; KSBT incelemesinde 4-10 mm boyutlu taşı tespit edilenhastaları değerlendirmek, spontan taş pasajı olan hastalar ile müdahale gereken hastalararasındaki farkları ve benzerlikleri ortaya koymaktır.Bu amaçla; Aralık 2004- Haziran 2005 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi TıpFakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na başvuran, 4-10 mm çapında üreter taşı olan 34 hastaçalışmaya alındı. Spontan olarak düşebilecek taşları belirlemede yardımcı olabilecek, KSBTile belirlenebilen, üreter taşına bağlı olarak oluşan sekonder işaretler araştırıldı.Taşın aksial plandaki çapının yanı sıra, taşın kranio-kaudal uzunluğu ve taşın hacmininspontan pasaj için önemli kriterler olduğu bulundu. KSBT ile saptanabilen, taşın boyutu velokalizasyonuna ek olarak hidronefroz derecesi, perinefrik çizgilenme ve Tissue Rim Sign'ınspontan düşebilecek taşların tahmininde bize önemli yol göstereceği saptandı. Üretertaşlarının küçük boyutlu ve distalde olması, perinefrik çizgilenme varlığı, hidronefroz veTissue Rim Sign'ın olmaması spontan pasaj lehine olan bulgular olarak tespit edildi.Üreter taşına bağlı olarak renal kolikle başvuran hastalarda; KSBT ile üreter taşları veüreter taşına bağlı olarak oluşan sekonder işaretler değerlendirilerek müdahale gerekmeyeceküreter taşları belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the patients that have 4-10 mm diameter ureteralstones detected during NCCT (helical noncontrast computed tomography) evaluation, and toshow the differences and similarities between the patients that have spontaneous stonepassage and the patients that need intervention.For this purpose, we evaluated 34 patients attended to Urology department ofPamukkale University Medical Hospital that have 4-10 mm diameter ureteral stone duringthe period December 2004- June 2005. We searched for the seconder findings caused by thestone, that can be detected with NCCT and can be helpful to determine the stones havespontan passage.Besides the axial diameter of the stone, we found that the cranio-caudal length and thevolume of the stone are important criterias for the spontan passage of the stone. In addition tothe size and localization of the stone, we found that the hydronephrosis degree, perinephricstranding and Tisue Rim Sign could have important roles in estimating the stone?sspontaneous passage. We found that little sized, distally localizated stones, and presence ofperinepric stranding, absence of hydronephrosis and Tisue Rim Sign are in favour ofspontaneous passage .As a result , we can detect the stones that don?t need surgical treatment by evaluatingthe ureteral stone and the secondary findings caused by the ureteral stone with NCCT inpatients that have renal colic caused by the ureteral stone.