Deneysel spinal kord yaralanmasında nimodipin ve fenitoin'in lipit peroksidasyonu üzerine etkisi
The effect of nimodipine and phenytoin on lipid peroxidation in experimental spinal cord injury.
  1. Tez No: 192399
  2. Yazar: ERSİN IŞILDI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETSpinal kord yaralanmaları oluşturduğu sorunlar bakımından hem hekimhem de hasta açısından çözümü oldukça zor veya imkansız problemler doğurur.Maddi yönünün yanı sıra aile ve sosyal çevre içinde manevi problemleriberaberinde getirmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda spinal kordyaralanmalarının tanı, cerrahi teknik ve tedavisinde hatta fizyopatolojisindeoldukça büyük mesafeler alınmış olmasına rağmen henüz etkili bir tedaviprotokolü ortaya konulamamıştır.Akut spinal kord yaralanması sonucu, spinal kordda hem primer hem desekonder hasar meydana gelir. Eksitoksisite, serbest radikal hasarı, hücre içikalsiyum birikimi, proteaz aktivasyonu, araşidonik asit metabolitlerinin üretimi,vazospazm, hücresel şişme ve enerji yokluğu spinal kordun sekonder yaralanmacevabını kurarlar. Yapılan çalışmalarda primer hasardan çok sekonder dokuhasarlanmasının daha gürültülü seyrettiği bildirilmiştir.Biz de bu çalışmamızda nimodipin ve fenitoinin spinal kordyaralanmasında lipit peroksidasyonuna etkisinin malonildialdehid (MDA)düzeyleri üzerinden incelemeye çalıştık. Çalışmada 31 adet Spraque-Dawleycinsi rat kullanıldı. Travma modeli ekstradural klipleme yöntemi seçilmiştir.Ratlar 4 gruba ayrıldı; kontrol grubu (K), travma grubu (T), nimodipinuygulanılan grup(N), fenitoin uygulanılan grup (F). Spinal kord dokusunda veplazmada MDA düzeyleri ölçüldü.Sonuçta nimodipin ve fenitoinin spinal kord yaralanması olanolgularda lipit peroksidasyonu üzerine anlamlı bir etkisi olmadığına ve her ikiilacın birbirlerine bir üstünlüklerinin olmadığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYFrom the point of view of the matters be formed afterwards, spinal cordinjurings cause problems those are very difficult or impossible to solve for bothpatients and physicians. Besides the point of economic (materiality), they alsobring moral and phychological problems with them for the families and thesocial environment. During the researches performed lately, in spite of theprogress obtained on diagnosing , surgical technics and treatment -even on thephysiopatalogy- of spinal cord injuring, an effective treatment protocol has notbeen created and put forth yet.After acute spinal cord injuring, both primer and seconder damagesoccure on spinal cord. Excitotoxicity, free radikal damage, cytosolic calciumaccumulation, proteaze activation, arachidonic acid metabolizm by-products,vasospasm, celluler swelling, and energy failure set the answer of seconderinjuring of spinal cord. After the treatment performed on patients , it is reportedthat primer tissue damage proceeds more noisy than the seconder ones.In this study we ,too,tried to search the effect of nimodipin and fenitoinon lipit peroxidation in a spinal cord injury, from the point of view ofmalonildialdehit (MDA) levels. During the study, thirty-one Spraque Dawleybreed rat were used. Trauma model was choosen as ekstradural clipping method/ procedur Rats were labelled in 4 groups as follows: control group (C), traumagroup (T), the group applied nimopidin (N), the group applied fenitoin (F).MDA levels were measured on/in the spinal cord tissue and plasma.As a result, in the case of spinal cord injurings, it is believed thatnimopidin and fenitoin has no a meaningful effect on lipid preroxidation andthat both medicine has no superiority on each other.1