Askeri devriye köpeklerinde saldırganlık derecesi ve bazı kan parametreleri arası ilişki
The relationship between some blood parameters and degrees of aggression in military patrol dogs
  1. Tez No: 192416
  2. Yazar: MURAT KEMALİ TURAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURAN CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
VIIIÖZETAskeri Devriye Köpeklerinde Saldırganlık Derecesi ve Bazı Kan ParametreleriArası İlişkiAgresyonu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. İnsanlarda ve köpeklerde anormalserum lipid konsantrasyonlarının agresyonla yakın ilişkili olduğu bildirilmiştir.Askeri Devriye Köpeklerinde (AsDeK) ise serum lipid (total kolesterol ve yüksekdansiteli lipoprotein) konsantrasyonlarındaki değişime ilişkin mevcut bilgi oldukçasınırlıdır. Sunulan çalışmada, kontrol edilebilir agresyon eğitimi almış askeri devriyeköpeklerinde saldırganlık dereceleri ile serum lipid konsantrasyonları arası muhtemelilişki araştırıldı. Çalışmada materyal olarak yaşları 11-86 ay arasında değişen, her ikicinsiyetten, toplam 50 AsDeK kullanıldı. Eğitimin tüm aşamalarını başarıylatamamlayan 30 köpek, agresyon derecelerine göre; aşırı agresif (n=10; Grup 1), ortaderece agresif (n=10; Grup 2) ve hafif derece agresif (n=10; Grup 3) olmak üzeresınıflandırıldı. Agresif karakter göstermeyen veya eğitimin herhangi bir düzeyindebaşarısız olan 20 köpek ise (n=20; Grup 4) agresif olmayan grubu oluşturdu. Alınanserum örneklerinde total kolesterol (TC), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL),trigliserit ve total protein düzeyleri enzimatik olarak ölçüldü. TC ve HDLdüzeylerinin agresif olmayan grupla karşılaştırıldığında, aşırı ve orta derece agresifgruplarda istatistiki açıdan önemli derecede düşük olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
XSUMMARYThe Relationship Between Some Blood Parameters and Degrees of Aggression InMilitary Patrol DogsThere are several factors affecting the aggressiveness of animals and human beings.Abnormal serum lipid concentrations have been associated with aggression in human, andalso reported in aggressive dogs. Not much is known about alterations of serum lipidconcentrations, including total cholesterol (TC) and high density lipoprotein (HDL) inmilitary patrol dogs (MPD). The possible link between serum lipid concentrations anddegrees of aggression in MPD trained for controlled aggression were studied. A total of 50MPD, aged between 11 and 86 months old from both sexes were used. Thirty out of 50 dogshad completed their patrol dog training successfully at all levels, and these dogs wereclassified as extremely (Group 1; n=10), moderately (Group 2; n=10) and slightly (Group 3;n=10) aggressive. The remaining dogs were classified as non-aggressive group (Group 4; n=20) which was discharged from the study due to their failure and showed nonaggressivenessat any training levels. Sera were taken and TC, HDL, triglyceride (TG) and total protein (TP)were enzymatically measured. TC and HDL levels were significantly lower in dogs withextremely and moderately aggressive compared to non aggressive dogs.