Streptozotocin ile deneysel diyabet oluşturulan ratlarda karaciğer enzimleri ve serum proteinlerindeki elektroforetik değişiklikler
Liver enzymes and serum proteins electrophoretic changes in streptozotocin induced experimental diabetes rats
- Tez No: 192422
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FUNDA KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
-1-ÖZETStreptozotocin ile Deneysel Diyabet Olu turulan Ratlarda Karaci er Enzimlerive Serum Proteinlerindeki Elektroforetik De i ikliklerBu çalı mada Streptozotocin ile diyabet olu turulan ratlarda karaci erenzimleri ve serum proteinlerindeki elektroforetik de i iklikler incelendi.Çalı maya, 8-10 haftalık 159,95 ± 3,6 g a ırlıklarında 20 adet di i Wistar rat alındı.Deneme süresince hayvanlar Bornova Veteriner Kontrol ve Ara tırma EnstitüsüDeney Hayvanları Laboratuarı'nda ı ık (12 saat gündüz ve 12 saat gece) ve ısı (25ºC)kontrollü odalarda, ad libitum % 20 protein içeren Tari Yemta Kobay yemi almaküzere ve antidiyabetik tedavi verilmeden izlendi.Hayvanlar, kontrol ve deneme grubu olmak üzere (n=10) iki gruba ayrıldı.Deneme öncesi tüm hayvanların ortalama açlık kan ekeri ölçüldü ve 128,15 ± 4.1mg/dl olarak tespit edildi. Deneysel diyabet olu turmak için 0,01 M sodyum sitrattamponu (pH 4.5) içinde streptozotocin (572201, Calbiochem) 50mg/kgintraperitonal olarak deneme grubuna (n=10) tek doz enjekte edildi. Enjeksiyondan21 gün sonra deneme grubundaki ratların açlık kan ekeri ölçüldü. Denemegrubundaki ratların açlık kan ekeri 436,1 ± 55,44 olarak tespit edildikten sonrakuyruk venlerinden alınan kanları ependorf santrifüj tüplerine alındı. Ependorftüpleri 1700 g'de 12 dakika santrifüj edildikten sonra serumları ayrıldı. Enzimanalizleri hemen yapıldı. Serum protein elektroforezi için ayrılan serumlar analizyapılana kadar -20ËC'de derin dondurucuda saklandı.Aspartat aminotransferaz enzim aktiviteleri kontrol ve deneme grubundakiratlarda sırasıyla 221,40 ± 16,06 mmol/L ve 281,40 ± 30,60 mmol/L olarak, alaninaminotransferaz enzim aktiviteleri ise sırasıyla 64,70 ± 4,21 mmol/L ve 139,00 ±21,86 mmol/L olarak bulundu. Adenozin deaminaz enzim aktiviteleri kontrol vedeneme grubundaki ratlarda sırasıyla 33,60 ± 4,30 mmol/L ve 71,80 ± 4,33 mmol/Lolarak ve alkalen fosfataz enzim aktiviteleri sırasıyla 182,70 ± 31,55 mmol/L ve-2-797,20 ± 153,94 mmol/L olarak tespit edildi. Total serum protein miktarları kontrolve deneme grubunda sırasıyla 5,60 ± 1,23 g/dl ve 4,41 ± 0,60 g/dl, serum albuminmiktarları kontrol ve deneme grubunda sırasıyla 2,18 ± 0,60 g/dl ve 2,08 ± 0,36 g/dlolarak tespit edildi. Serum proteinlerindeki bu de i iklikler elektroforetik olarakbelirlendi ve diyabetin meydana getirdi i patolojik de i ikliklere olan etkiside erlendirildi.
Özet (Çeviri)
-1-SUMMARYLiver Enzymes and Serum Proteins Electrophoretic Changes in StreptozotocinInduced Experimental Diabetes RatsIn this study, examined of liver enzymes and serum proteins electrophoreticchanges in streptozotocin induced diabetes rats. It determined changes in theenzymes of liver and found the destruction from the source of diabetes. 8-10 weekage 159,95 ± 3,6 g weight 20 piece male Wistar rats were taken in study. Animalswere observed at Bornova Veterinary Control and Research Institute ExperimentAnimal Laboratory in light and (12 hour day and 12 hour night) heat controlled room(25ºC) by ad libitum % 20 protein included Tari Yemta rat feed withoutantidiabetic theraphy.Animals are divided in two groups (n=10) which are called control andexperimental. Previously study were measured hunger blood sugar and it wasdeterminated 128,15 ± 4.1 mg/dl. For the experimental diabetes, were enjected singledose 50 mg/kg intraperitoneal streptozotocin that is in the 0,01 M phosphate citratebuffer (pH 4,5). Hunger blood sugar were measured after enjection 21 day. Tail veinblood is taken in to the eppendorf santrifuge tubes after experimental groups?shunger blood sugar were measured 436,1 ± 55,44. Serum was divided aftereppendorf santrifuge tubes were santrifuged 1700 g by 12 minute. Enzym analysiswere measured immediately. Samples are divided for the serum proteinelectrophoresis keep into 20ËC deep freze as make as analysis. It was determinatedliver enzymes and established destruction to based on diabetes.The activity of aspartate aminotransferase enzymes is found respectively inrats which are control and diabetes 221,40 ± 16,06 mmol/L and 281,40 ± 30,60mmol/L, the activity of alanine aminotransferase enzymes is found respectively inrats which are control and diabetes 64,70 ± 4,21 mmol/L and 139,00 ± 21,86mmol/L, the activity of adenozine deaminase enzymes is found respectively in rats-2-which are control and diabetes 33,60 ± 4,30 mmol/L and 71,80 ± 4,33 mmol/L, theactivity of alkaline phosphatase enzymes is found respectively in rats which arecontrol and diabetes 182,70 ± 31,55 mmol/L and 797,20 ± 153,94 mmol/L. Serumtotal protein quantity was measured control and streptozotocin induced diabetes rats5,60 ± 1,23 g/dl and 4,41 ± 0,60 g/dl respectively, serum albumin quantity 2,18 ±0,60 g/dl and 2,08 ± 0,36 g/dl respectively. Those changes of serum proteins aredeterminated with electrophoretic term and exhibited effects of diabetes pathologicalchanges.