Akut lösemilerde gravin ekspresyonunun prognostik önemi
Prognostic significance of gravin expression in acute leukemias
  1. Tez No: 192423
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETAkut Lösemilerde Gravin EkspresyonununPrognostik ÖnemiLökomogenez çok basamaklı bir süreçtir ve çok sayıda faktör bu süreçte yer alır.Tedavinin planlanmasında, tedavi hedeflerinin ve prognozu etkileyen faktörlerinbelirlenmesi önemlidir. Prognostik faktörler, hastaya uygulanacak tedavininyo unlu unun belirlenmesinde önemlidir.Gravin, A kinaz sabitleyici protein ailesinin üyesi bir tümör süpresör gendir.Sınırlı sayıda tümörde çalı ılmı ve ekspresyon düzeyinin azaldı ı gösterilmi tir. AkutLösemilerde Gravin ekspresyonunun incelendi i bir çalı ma vardır ve bu çalı madagravin ekspresyonunun azaldı ı gösterilmi tir. Ancak literatürde Gravinekspresyonunun prognozla ili kisini detaylı ekilde inceleyen çalı ma yoktur.Çalı mamızın amacı akut lösemilerde Gravin ekspresyonu ve varsa prognozla ili kisiniortaya koymaktır. Gravin ekspresyonu RT-PCR yöntemiyle ara tırılmı tır. Kontrol genekspresyonu olarak Actin kullanıldı. Sonuçlar Comperative Ct yöntemi ilede erlendirilmi tir.Çalı maya akut lösemili 37 olgu ve 25 sa lıklı gönüllü dahil edildi. Hastaların100'ü (%73) AML, 37'si (%27) ALL idi. Hastaların 70 (%51.1)'i erkek, 67 (%48.9)' sikadın hastalardı. Kontrol grubunda Actin Ct de eri 21.64, Gravin Ct de eri 38.17±2.5(41-28.6), Gravin- Actin Ct de eri 16.2±2.5 (19.3-5.2) bulundu. Hasta grubundaActin Ct de eri 22.5± 2.8 (17.8-35.1), Gravin Ct de eri 42.2±4.9 (31.2-50), Gravin-Actin Ct de eri 19.6±4.5 bulundu. Hasta ve kontrol grupları arasında Gravin- ActinCt de erleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p de eri
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPrognostıc Sıgnıfıcance Of GravınExpressıon In Acute LeukemıasLeukomogenesis is a multistep process and many factors are included in this process.It is important to determine the treatment targets and factors affecting the prognosis in theplanning of the therapy. Prognostic factors are valuable for the therapeutic choices.Gravin is a tumor suppressor gene belonging to the A kinase anchoring protein family.Gravin has been studied in a limited number of the tumors and its expression has been foundto be decreased. There is one study exploring gravin expression in acute leukemias and it hasbeen shown to be decreased. However there is no study exploring the prognostic significanceof gravin in a detailed manner in literature. The aim of this study is to detect the Gravinexpression in acute leukemias and, if there is, to show the association with prognosis. RT-PCR was used fort his aim. Actin was used for control gene expression. Results wereevaluated with Comperative Ct method.One hundred thirty seven cases with acute leukemia and 25 healthy controls wereincluded in his study. A hundred of the cases (73%) had AML, 37cases (27 %) had ALL.Male/female ratio was 70/67. Actin Ct was 21.64, Gravin Ct was 38.17±2.5 (41-28.6),Gravin- Actin Ct was 16.2±2.5 (19.3-5.2) in control group. Actin Ct was 22.5± 2.8(17.8-35.1), Gravin Ct was 42.2±4.9 (31.2-50), Gravin- Actin Ct was 19.6±4.5 in studygroup. Gravin- Actin Ct was statistically different between patients and controls (p value