Streptozotosin ile diyabet oluşturulan ratlarda biyokimyasal belirteçlerin incelenmesi ve diyabet hastalığının yapay zekâ (makine öğrenmesi) algoritmaları ile tahmini
Examination of biochemical markers in rats injected with diabetes with streptozotocin and prediction of diabetes disease with artificial intelligence (machine learning) algorithms
  1. Tez No: 945582
  2. Yazar: HİTAME HACIBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ALTUNOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, deneysel olarak diyabet oluşturulan rat modellerinde biyokimyasal kan parametrelerine dayalı olarak yapay zekâ tabanlı teşhis sistemlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, geleneksel diyabet belirteçlerine ek olarak yeni biyokimyasal parametrelerin ya da parametre kombinasyonlarının tanıdaki rolü incelenmiş ve bu doğrultuda özgün bir sınıflandırma yaklaşımı önerilmiştir. Çalışma, Necmettin Erbakan Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde, 22 adet Wistar albino rat kullanılarak gerçekleştirilmiş; diyabet modeli, 3 gün arayla uygulanan 40 mg/kg dozundaki streptozotosin ile deri altı enjeksiyon yoluyla diyabet modeli oluşturulmuştur. 52. günün sonunda serum glikoz, HbA1c, karaciğer enzimleri, vitamin D, mineraller ve lipit profili dâhil olmak üzere toplam 22 biyokimyasal parametre ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop artificial intelligence-based diagnostic systems based on biochemical blood parameters in experimentally induced diabetes rat models. In the study, the role of new biochemical parameters or parameter combinations in diagnosis was examined in addition to traditional diabetes markers and a unique classification approach was proposed in this direction. The study was conducted at Necmettin Erbakan University Experimental Medicine Research and Application Center using 22 Wistar albino rats; the diabetes model was created by subcutaneous injection with streptozotocin at a dose of 40 mg/kg administered at 3-day intervals. At the end of the 52nd day, a total of 22 biochemical parameters were measured, including serum glucose, HbA1c, liver enzymes, vitamin D, minerals and lipid profile.