2001-2004 yılları arasında Zonguldak Kızılay Kan Merkezi'ne başvuran gönüllü kan donörlerinde hepatit B ve hepatit C seroprevalansı
The seroprevalence of hepatitis B and hepatitis C of voluntary blood donors that applied to Zonguldak Red Crescent Blood Centre between years 2001-2004
  1. Tez No: 192426
  2. Yazar: ECEHAN YENİCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERRUH NİYAZİ AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETYüksek Lisans Tezi2001-2004 YILLARI ARASINDAZONGULDAK KIZILAY KAN MERKEZ 'NE BAŞVURANGÖNÜLLÜ KAN DONÖRLER NDEHEPAT T B VE HEPAT T C SEROPREVALANSIEcehan YEN CZonguldak Karaelmas ÜniversitesiSağlık Bilimleri EnstitüsüHalk Sağlığı Anabilim DalıTez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Ferruh N. AYOĞLUMayıs 2006, 82 sayfaBu çalışmada, Ocak-2001 ile Aralık-2004 tarihleri arasında Zonguldak KızılayKan Merkezi'ne müracat eden, kimlik bilgilerinden herhangi birine ulaşılabilen6261 gönüllü kan donöründe, HBsAg ve Anti-HCV seropozitifliğinin yaş grubu,cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, ikamet ettikleri adreslere ve yıllara göredağılımı araştırıldı.Donörlerin 392'si (%6.3) kadın, 5865'i (%93.7) erkek olup, yaşları 18-65 arasındadeğişmektedir. Donörlerin %68.8'inin evli, %31.1'inin bekar, %0.1'inin dulolduğu; %33.7'sinin ilkokul, %18.7'sinin ortaokul, %31.6'sının lise, %16.0'ınınise üniversite mezunu olduğu saptanmıştır.Kan donörlerinin %4.1'inin il dışında, %70.2'sinin Zonguldak il merkezinde,%25.7'sinin ise ilçeler de ikamet ettikleri gözlenmiştir. Çalışmamızda 6261gönüllü kan donöründe, HBsAg seropozitifliği %2.0 (123 kişide), Anti-HCVseropozitifliği %0.6 (38 kişide) bulunmuştur. 6204 olguda, HBsAg sıklığınınerkeklerde %2.0, kadınlarda %1.5; Anti-HCV sıklığının ise erkeklerde %0.5,kadınlarda %1.8 (p=0.008) olduğu saptanmıştır. HBsAg seropozitifliğinde 50 yaşiiiÖZET (devam ediyor)grubu ve sonrasında bir azalma olduğu; Anti-HCV seropozitifliğinin ise 60 yaşüzerinde arttığı saptanmıştır. HBsAg seropozitifliği evlilerde %1.9, bekarlarda%2.2; Anti-HCV seropozitifliği ise evlilerde %0.7, bekarlarda %0.7 olaraksaptanmıştır. Dul olan 7 donörde seropozitiflik saptanmamıştır. HBsAgseropozitifliği ilkokul mezunlarında %3.0, ortaokul mezunlarında %1.2, lisemezunlarında %1.7 ve üniversite mezunlarında %1.6 olarak saptanmış olup(p=0.004); Anti-HCV seropozitifliği ise sırasıyla %0.9, %0.4, %0.6 ve %0.7olarak saptanmıştır. HBsAg seropozitifliği 2001-2004 yılları arasında sırasıyla%2.9, %1.1, %2.1, %1.7; Anti-HCV seropozitifliği ise sırasıyla %0.6, %0.1,%1.0, %0.4 oranında gözlenmiştir.Sonuç olarak; eğitim düzeyinin HBsAg seropozitifliğinde, cinsiyetin ise Anti-HCV seropozitifliğinde anlamlı fark oluşturduğu tespit edilmiştir. Donörlerin üçtebirinin kimlik bilgilerinde eksiklik dikkat çekicidir. Kayıtların eksiksiz olmasıbenzer çalışmalara ışık tutacaktır.Anahtar Sözcükler : Gönüllü kan donörü, HbsAg, Anti-HCV, SeropozitiflikBilim Kodu : 101.17.07iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster of Sciences ThesisTHE SEROPREVALENCE OF HEPATITIS B AND HEPATITIS COF VOLUNTARY BLOOD DONORS THAT APPLIED TOZONGULDAK RED CRESCENT BLOOD CENTREBETWEEN YEARS 2001-2004Ecehan YEN CZonguldak Karaelmas UniversityInstitute of Health SciencesDepartment of Public HealthThesis Advisor : Assistant Prof. Dr. Ferruh N. AYOĞLUMay 2006 82 pagesIn this study, the distribution of seroprevalence of HBsAg and Anti-HCV isobserved in voluntary blood donors that applied to Zonguldak Red CrescentBlood Centre between years 2001-2004 and had any of identification data,according to age group, gender, marital status, education, address and year.Of the donors; 392 (6.3%) were female, 5865 (93.7%) male and their ages werebetween 18-65 years old. It is observed that 68.8% of the donors was married,31.1% single, 0.1% widow; 33.7% graduated from primary school, 18.7% juniorhigh school, 31.6% high school, 16.0% university.It is found out that 4.1% of the donors resided out of province, 70.2% resided inZonguldak city, and 25.7% resided in towns.The seroprevalence of HBsAg was 2.0% (n=123) and Anti-HCV was 0.6% (n=38)among 6261 voluntary blood donors. HBsAg frequency of men was 2.0%, women1.5% and Anti-HCV frequency of men was 0.5%, women 1.8% (p=0.008) among6204 cases. It is observed that; there was a decrease of HBsAg seroprevalenceabove 50 years old and an increase of Anti-HCV seroprevalence above 60 yearsold. HBsAg seroprevalence was 1.9% among married cases, 2.2% singles; Anti-HCV seroprevalence were both 0.7%. Of the 7 cases whom were widowed;vABSTRACT (continued)neither HBsAg nor Anti-HCV positive. According to educational status HBsAgseroprevalence was as follows; 3.0% primary school, 1.2% junior high school,1.7% high school and 1.6% university (p=0.004). Anti-HCV seroprevalencewere; 0.9%, 0.4%, 0.6% and 0.7% respectively.HBsAg seroprevalence for years 2001-2004 was 2.9%, 1.1%, 2.1%, 1.7% andAnti-HCV seroprevalence 0.6%, 0.1%, 1.0%, 0.4% respectively.As a conclusion; HBsAg seroprevalence was found statistically different ineducational status and Anti-HCV seroprevalence in gender. Lack of identificationdata in one third of the cases is conspicuous. Recording the data completely willencourage similar studies.Key words : Voluntary blood donor, HbsAg, Anti-HCV, SeroprevalenceScience code : 101.17.07vi