Zonguldak Merkez Çocuk Yuvasında bakım altında bulunan çocukların fiziksel gelişimleri ile ailesinin yanında yaşayan çocukların fiziksel gelişimlerinin karşılaştırılması
The comparison of physical development of children who live in Zonguldak Nursery Centre with those who live with their family
- Tez No: 192427
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziZONGULDAK MERKEZ ÇOCUK YUVASINDA BAKIM ALTINDABULUNAN ÇOCUKLARIN F Z KSEL GEL Ş MLER LE A LES N NYANINDA YAŞAYAN ÇOCUKLARIN F Z KSEL GEL Ş MLER N NKARŞILAŞTIRILMASIRAHŞAN KALAFATOĞLUZonguldak Karaelmas ÜniversitesiSağlık Bilimleri EnstitüsüHalk Sağlığı Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Sibel KIRANHaziran 2006, 110 sayfaAraştırma, Zonguldak Merkez Çocuk Yuvası'nda yaşayan çocuklar ile onlarlaaynı bölgede yaşayan aynı yaş grubundaki çocukların fiziksel gelişimlerinindeğerlendirilmesi ve fiziksel gelişime etki eden bazı değişkenlerin incelenmesiamacıyla, Zonguldak Merkez Çocuk Yuvasından 88 ve Zonguldak l SağlıkMüdürlüğü Merkez 4 No'lu Sağlık Ocağı bölgesinden 176 olmak üzere toplam264 çocuğun katılımı ile gerçekleştirilmiştir.Çalışmaya katılan çocuklardan, her iki grubun %22.7' si kız, % 77.3' ü erkekçocuklardan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan çocukların yaş aralığınabakıldığında en küçüğü 7, en büyüğü 15 yaşındaydı. Yuvada yaşayan ve ailesininiiiÖZET (devam ediyor)yanında yaşayan çocuklarda yaşa göre boy uzunluğunun değerlendirilmesi(p=0.003) ve yaşa göre ağırlığın değerlendirilmesinde, (p=0.001) gruplar arasındaistatistiksel olarak anlamlı fark olduğu, yuvada yaşayanların aile yanında yaşayançocuklara göre gelişimlerinin daha geride olduğu, iki grubun BK ortalaması(p=0.007), boy persentil ortalaması (p=0.007), vücut ağırlığı persentil ortalaması(p=0.001) arasındaki farklarına bakıldığın da yine gruplar arasındaki farkınistatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Gruplar arasında öğün sayısı(p=0541), uyku süresi (p=0.489) ve öğün arasında yemek yeme (p=0.954)durumları arasında fark saptanmadı. Çocukların kahvaltı yapma (p=0.009), sütiçme (p=0.001), spor yapma (p=0.002) ve yatarak tedavi görme (p=0.001)durumları arasındaki fark, istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Kurumda yaşayan ve ailesiyle yaşayan çocukların beslenme durumlarının vegünlük aktivitelerinin benzer olmasına karşın, kurumda yaşayanlarıngelişimlerinin daha geride olması dikkat çekiciydi. Kurumda yaşayan çocuklarınbakım özellikleri ve alışkanlıkları farklı olmadığı halde gelişimlerinin daha geriolmasını açıklayan, psikososyal özelliklerin de değerlendirildiği çalışmalaryapılmalıdır.Anahtar Sözcükler : Çocuk yuvası, aile, persentil, beden kitle indeksiBilim Kodu : 101.17.07iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster of Sciences ThesisTHE COMPARISON OF PHYSICAL DEVELOPMENT OF CHILDRENWHO LIVE IN ZONGULDAK NURSERY CENTREWITH THOSE WHO LIVE WITH THEIR FAMILYRahşan KALAFATOĞLUZonguldak Karaelmas UniversityInstitute of Health SciencesDepartment of Public HealthThesis Advisor : Assistant Prof. Dr. Sibel KıranJune 2006, 110 pagesThis study is done for the comparison of physical development of children wholive in Zonguldak Nursery Centre with those who live with their family andevaluate variables that effect physical development. It is performed by 88 childrenfrom Zonguldak Nursery Centre and 176 from the district of 4. Health Centre,totally 264 children.Of the children; 22.7% was female and 77.3% was male. Their ages werebetween 7-15. There were significant difference between groups for lengthaccording to age (p=0.003) and for weight according to age (p=0.001). Thedevelopment of children who live in nursery was lower than those who live withtheir family.vABSTRACT (continued)The mean Body Mass Index (p=0.007), the mean percentile of height (p=0.007)and the mean percentile of weight (p=0.001) were significally different. Numberof meals (p=0541), sleeping period (p=0.489), eating something between meals(p=0.954) was not different between groups. Having breakfast (p=0.009), drinkingmilk, (p=0.001), making sports (p=0.002) and hospitalizing (p=0.001) weresignifically different between two groups.Despite of similar nutrition style and daily activities, it was conspicuous that thedevelopment of children who live in nursery falled behind the children live withtheir family. Studies must be done that will also evaluate the psycho-socialcharactheristics which explain the development of children who live in nurseryfalled behind despite the same nursing and habits.Key words : Nursery, family, persentil, body mass indexScience code : 101.17.07vi