Kronik psikoz hastalarında tedavi uyumunun ve tedavi uyumu ile ilişkili etkenlerin değerlendirilmesi
Treatment compliance at chronic psychosis patients and the evaluation of the factors related with the treatment compliance
- Tez No: 192439
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
KRON K PS KOZ HASTALARINDA TEDAV UYUMUNUN VE TEDAV UYUMULE L ŞK L ETKENLER N DEĞERLEND R LMESDr. Ayşegül KoçÖZETBu araştırmaya Gazi Üniversitesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama HastanesiPsikiyatri polikliniğine ayaktan başvuran ve yatarak tedavi alan 18-65 yaş arasındakihastalardan DSM-IV-TR (APA 2000) kriterlerine göre en az iki yıllık Şizofreni veŞizoaffektif Bozukluk öyküsü olan ve en az bir aydır aynı ilacı alan toplam 150 hastaalınmıştır. Hastaların ayrıntılı demografik ve klinik değerlendirmeleri yapılarak; SANS,SAPS, GD, CGI, UKU, SAIE, SDÖT, KAM, McEvoy Tedavi zlem Formu, ANT veMARS uygulanmıştır.Araştırmada tıbbi tedaviye uyum oranı ölçeği (MARS) ve nöroleptik tedaviyekatılım ölçeğinin (ANT) geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılmış ve içinde bu ikiölçeği de içeren tedavi uyumunu değerlendirme şeması geliştirilmiştir. Geliştirilen buşema ile uyum değerlendirildiğinde sonuçlar takip çalışması olan CAT E sonuçları ilebenzer bulunmuştur. Bu durum, uyumu değerlendirmek için oluşturduğumuz şemanınkullanılabilir olduğunu ve bir takip çalışması kadar gerçeği yansıttığınıgöstermektedir.Oluşturulan şema ile hastalar uyumlu ve uyumsuz olarak gruplara ayrılaraktedaviye uyum ile ilişkili etmenler belirlenmeye çalışılmıştır. Buna göre içgörü azlığı,pozitif ve negatif belirtilerin şiddetli olması, nörokognitif harabiyet, hastanın eğitimdüzeyinin düşük olması, hastalık şiddetinin yüksek olması ve genel işlevsellikdüzeyinin düşük olması uyumsuzluk ile tutarlı bir şekilde ilişkili faktörler olarakbulunmuştur. Yaş, cinsiyet, medeni durum, ebeveyn eğitim düzeyi, bakım verenin kimolduğu ve bakım verenin eğitim düzeyi, meslek, düzenli doktora gitme, ilaç yanetkileri, kullanılan ilacın tipi ve kullanım şekli gibi faktörlerin uyum üzerinde etkiliolmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Treatment Compliance at Chronic Psychosis Patients and the Evaluation of theFactors Related with the Treatment ComplianceDr. Ayşegül KOÇAbstractThis research includes 150 patience that have diagnosis of schizophrenia andschizoaffective disorder at least for two year according to DSM-IV-TR (APA 2000)and have been taking the same medication at least for a month, between the agerange of 18-65, who applied by standing and hospitalized at psychiatry polyclinic ofGazi Health, Research and Applied Hospital. After evaluating the demographic andclinic conditions of the patience in detail, SANS, SAPS, IGD, CGI, UKU, SAIE,SDÖT, KAM, McEvoy Treatment Follow-up Test, ANT and MARS are applied.In the research, the study of validity and reliability for medication compliancerate scale (MARS) and attendance of neouroleptic test have done and a schema oftreatment compliance has developed which includes these two scales. Whileevaluating the compliance with this schema the results have similarities with follow-up study of CATIE. This situation reveals that this developed schema is usable andreflects the reality as well as a follow-up study.Patience is divided into groups as have compliance and have not compliancewith the help of the schema for determining the factors related with treatmentcompliance. According to this, rarity of insight, strength of positive and negativesymptoms, neurocognitive ruinate, low education level of the patience, strength of theillness and low level of general functionality are the findings of factors that are relatedwith discordance. It is found that the factors like age, sexuality, marital status,parents? education level, identity of the person who cares the patience, educationlevel of caring person, profession, seeing the doctor regularly, side effects ofmedication, type of the medication and the type of using medication are not effectiveon compliance.