Konsültasyon liyezon psikiyatrisi anlayışı içinde böbrek nakilli hastaların psikososyal durumlarının değerlendirilmesi
In the context of consultation liazon psychiatry psychosocial estimation of kidney transplanted patients
- Tez No: 103199
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN KUMBASAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
VII. ÖZET Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi anlayışı içinde böbrek nakilli hastaların psiko- sosyal durumlarının değerlendirilmesini amaçlayan kesitsel, betimleyici bir araştırmadır. Kırk böbrek nakilli hasta ve kırk aynı cinsiyet, yaş ve medeni durumda kronik hastalığı olmayan karşılaştırma grubuna SCID ile DSM-IV Eksen- I tanılarını konulmuş HADÖ, Beck Depresyon ölçeği, Beck Umutsuzluk ölçeği, STAI-I, Çok Yönlü Algılanan Sosyal Destek ölçeği, Yaşam Doyum ölçeği verilmiştir. Heriki grubun ölçek puanları ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. Sosyo- demografik bulgular ile ölçek puanları arasında ilişki bulunmamıştır. Kronik hastalık süresi, nakilden sonra psikiyatriye başvuru öyküsü, nakilden sonra hastaneye yatış sayısı, nakilden sonra ilaç yan etkisi bildirimi, nakilden önce tedaviye uyumsuzluk öyküsü ile ölçek puanları arasında ilişki bulunmuştur. Diyaliz döneminde tedaviye uyumsuzluk ile nakilden sonra tedaviye uyumsuzluk arasında ilişki bulunmamıştır. Psikiyatrik morbidite ile algılanan sosyal destek ilişkili bulunmuştur. Kronik hastalık süresinde ve nakilden sonra hastaneye yatan hastaların psikiyatrik değerlendirmelerinin yapılması, tedavi ekibi içinde psikiyatrist, psikolog, sosyal çalışmacının olması, tedavi ekibinin depresyon, anksiyete belirtileri konusunda bilgilendirilmesi psikiyatrik morbiditeyi azaltıp, hastanın tedaviye uyumunu ve medikal tedavinin başarısını arttıracaktır. 98
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is cross- sectional and descriptive which is aimed psychosocial estimation of kidney- transplanted patients. Forty kidney- transplanted patients and 40 patients who do not have chronic disease were diagnosed with SCID and DSM-IV axisl and HADÖ, Beck Depression, Beck Hopeless, STAI-I, multi- perception social support scales were performed. There was not any statistically important difference between patients and controls. Moreover, there was not any relationship between scales scores and social demographic features. It was faund a relationship between disease duration, psychiatric history after transplantation, the drug- adverse reaction, the number of hospitalisation, the uncompliance to the treatment and scales scores. It was not found any relationship between the uncompliance during dialysis and after transplantation. It was found psychiatric morbidity and multiperception social support scales. The psychiatric estimation of chronic disease inpatient patients before and after transplantation, the presence of psychiatric, psycholog, social worker in the treatment group known about anxiety and depression decrease psychiatric morbity and increase compliance of the patient and the successful of the treatment. 99