Yoğun meme yapısı gösteren (Birads 3-4) olgularda dijital mamografi ve film-screen mamografi incelemelerinde lezyon saptama güçlerinin karşılaştırılması
Lesion detecability comparison of full-field digital mammography with screen-film mammography in patients with birads 3-4 breast pattern
  1. Tez No: 192456
  2. Yazar: ALİ KEMAL TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PINAR BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
YOGUN MEME YAPISI GÖSTEREN(BIRADS 3-4)OLGULARDA DIJITALMAMOGRAFI VE FILM-SCREEN MAMOGRAFI INCELEMELERINDE LEZYONSAPTAMA GÜÇLERININ KARSILASTIRILMASIAMAÇYoğun meme paternine sahip olgularda konvansiyonel mamografiye üstün olupolmadığını araştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEMDokuz Eylul tıp fakultesi radyoloji departmanı mamografi ünitesine tarama ve sorungiderici mamografi için başvuran dijital mamografisi elde olunmuş 6504 olgu incelemeyealınmıştır. Mamografiler karşılaştırma grubunu oluşturmak için 3 aşamalı değerlendirmedengeçirilmiştir1. basamakta:6504 olgu taranarak yoğun meme dokusu içerenler saptanmıştır (356 olgu).2. basamakta:1. basamakta elde edilen 356 olgunun bir önceki mamografisi konvansiyonelmamografiyle elde olunmuş olanları ayrılmıştır(108 olgu)3. basamakta:2. basamakta elde olunan 108 olgunun B RADS 3 ve üzerinde lezyon içerenleriayrılarak karşılaştırma grubunu oluşturulmuştur(26 olgu)Karşılaştırma grubundaki her hastaya ait mamografiler 2 radyolog tarafındankonsensusa varılarak kitle ayıredilebilirliği, mikrokalsifikasyon ayırtedilebilirliği ve memedokusu detayının görülebilirliği açısından skorlanmıştır(1:iyi 2:zayıf 3:kötü)Sonuçta eldeedilen veriler ki kare testiyle değerlendirilmiştir.BULGULAR26 olgudan oluşan grupta kitle ayırt ediciliğiyle ilgili anlamlı farklılığa rastlanmamıştır(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Lesion Detecability Comparison of Full-Field Digital Mammography with Screen-FilmMammography in Patients with BIRADS 3-4 Breast PatternSUMMARYPURPOSEFilm mammography has limited sensitivity for the detection of breast lesion in womenwith radiographically dense breasts. We assessed whether the use of digital mammographywould avoid some of these limitations.METHODSA total of 6504 asymptomatic and symptomatic women presenting for screeningmammography and problem solved mamography in the Dokuz Eylül University MedicineFaculty Radyodiagnostic Department Mamography unit underwent digital mammography.Itwas performed three steps elimination to occur comparing group with Mammographies :1. step : 356 subject presenting dense breast was found by screening among 6504 women2. step: 356 subject obtained on 1.step eliminated according to mammographyc examinationtypes.108 subject has previous mammograms revealed with screen- film methods3. step :108 subject obtained on 2.step eliminated according to BIRADS lesion types.