Metabolik sendromlu hastalarda paraoksonaz 1 aktiviteleri ve fenotiplerinin araştırılması
Investigation of paraoxonase 1 activities and phenotypes in patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 192477
  2. Yazar: SEMRA TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERİT GÜRSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
METABOLİK SENDROMLU HASTALARDA PARAOKSONAZ 1AKTİVİTELERİ VE FENOTİPLERİNİN ARAŞTIRILMASISEMRA TÜRKOĞLUÖZETMetabolik sendrom, insülin direncinin ile oluşan metabolikdüzensizliklerin bir grubudur. Metabolik sendromun yaygınlığı gün geçtikçeartmaktadır ve bazı araştırmalara göre son 5 yılda %100 oranında artmıştır.Dislipidemi, abdominal obezite, yüksek kan basıncı, prediyabet ve serum HDLdüzeylerindeki düşüklük metabolik sendromun önemli komponentleridir. Genetik,yaşam tarzı ve çevresel faktörler de metabolik sendromun artışında önemli bir rolesahip olabilir. İnsülin rezistansına bağlı gelişen metabolik değişikliklerdenkaynaklanan oksidatif stresin metabolik sendromun komplikasyonlarınınoluşmasına katkıda bulunmaktadır.Paraoksonaz (PON1) yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ile ilişkiliantioksidan bir enzimdir. Düşük PON1'in, dislipidemi, diabetes mellitus, ilerlemişyaş, hipertansiyon, düşük HDL-kolesterol seviyesi ve artmış oksidatif stresleilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında metabolik sendromlu hastalarınserum Paraoksonaz (PON1) ve Arilesteraz (ARE) aktivite düzeyleri ile totalkolesterol, trigliserid, LDL, HDL, VLDL, glukoz, insülin, ürik asit, C-peptit,AST, ALT, GGT ve tam kanda Hb, Htc, PLT düzeyleri ölçülmüş ve metaboliksendrom tanı kriterleri ile serum PON1 aktivite düzeyleri arasındaki ilişkiincelenerek PON1 aktivitesinin metabolik sendromun bir parçası olup olmadığıaraştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF PARAOXONASE 1 ACTIVITIES ANDPHENOTYPES IN PATIENTS WITH METABOLIC SYNDROMESEMRA TÜRKOĞLUABSTRACTMetabolic syndrome is a constellation of metabolic disorders that existswith insulin resistance. The prevalence of the metabolic syndrome is increasingday by day, and some evidence indicates that it has risen at the rate of %100 inratio in the 5 last years. Dyslipidemia, abdominal obesity, high blood pressure,diabetes mellitus and decrease in serum HDL levels are important componentsin the pathogenesis of the metabolic syndrome. Genetics, lifestyle, andenvironmental factors may also have a significans in the increase of metabolicsyndrome. There is that the degree of metabolic syndrome developed dependingon insulin resistance related to oxidative stres contributes to the development ofcomplications.Paraoxonase (PON1) is an antioxidant enzyme closely associated withhigh-density lipoproteins. Low PON1 has been shown to be related withdyslipidemia, diabetes mellitus, advancing age, hypertension, level of lowHDL-cholesterol and increased oxidative stress. In this study, the subjects withmetabolic syndrome serum levels of PON 1 and ARE activities and totalcholesterol, triglyceride, LDL, HDL, VLDL, glucose, insulin, üric asid, C-peptid, AST, ALT, GGT and blood Hb, Htc, PLT levels are measured, and therelation between diagnostic criteria of metabolic syndrome and serum PON1activity levels was investigated and whether PON 1 activity is a part of MES ornot is investigated.