Koçlarda bazı anroljikal parametreler üzerine araştırmalar
Studie on some andrological parameters in rams
  1. Tez No: 192518
  2. Yazar: FATİH AVDATEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
VIÖZETKoçlarda Bazı Androlojikal Parametreler Üzerine AraştırmalarKoçlarda aşım sezonu esnasında androlojikal parametrelerden morfometrik testisölçümleri ile spermatolojik özelliklerin belirlenmesi ve bu parametreler arasındakiilişkinin araştırılması amacıyla yapılan bu çalışmada 4-5 yaşlarında 2 Akkaramankoç materyal olarak kullanılmıştır.Hayvanların her birinden aşım sezonu esnasında haftada iki kez olmak üzeretoplam10 ejekulat sperma ve araştırma başlangıcında ve sonunda olmak üzerede ikikez morfometrik testis ölçüleri alınarak değerlendirildi. Morfometrik testisölçümlerinden testis uzunluğu ve kalınlığı, scrotum çevresi, kalınlığı ve hacmiölçüldü. Sperma sun'i vagen yöntemiyle alınarak koçların reaksiyon sürelerikaydedilirken her bir ejekulatın miktarı, viskozitesi, pH'sı ile spermatozoitlerin kitlehareketi, motilitesi, yoğunluğu ve anormal spermatozoid oranları belirlendi.Araştırmada kullanılan koçların ortalama sağ testis uzunluğu, sol testisuzunluğu, sağ testis kalınlığı, sol testis kalınlığı, çift testis çevresi, scrotum hacmi vescrotum kalınlığı sırasıyla 9.0 ± 0.47 cm, 7.03 ± 1.18 cm, 6.4 ± 0.13 cm, 5.03 ± 0.89cm, 31.13 ± 0.32 cm, 487.0 ± 34.0 ml ve 0.65 ± 0.07 cm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VIIISUMMARYStudies on Some Andrological Parameters in RamsIn this study, it was aimed to investigate the morphometric measurements of testesand other semen characteristics from the andrological parameters and relationshipsamong these parameters. Two Akkaraman rams aged 4-5 years were used asmaterialin breeding season.The morphometric measurements of testes were taken first began the aim andsecond finish the aim and semen were collected twice a week and a total of tenejaculates in breeding season. From the morphometric measurements of testes, lengthand thick of testes and circumference, thick and volume of scrotum were measured.The semen were also collected by using an artificial vagina and reaction time in eachram were recorded. As to the spermatological features, the volume, viscosity and pHof semen, mass activity, motility, density and abnormal rate of sperm weredetermined in each ram.The means of right and left testes length, right and left testes thick, doubletestes circumference and volume and scrotal thickness from morphometricmeasurements of testes in rams were found 9.0 ± 0.47 cm, 7.03 ± 1.18 cm, 6.4 ± 0.13cm, 5.03 ± 0.89 cm, 31.13 ± 0.32 cm, 487.0 ± 34.00 ml and 0.65 ± 0.07 cmrespectively.