Yaşlı nüfusa hastanelerde sunulan sağlık hizmetlerini hastane yöneticilerinin degerlendirmeleri: Antalya ili örnegi
Quality of the health service given to the old patients in the hospitals and from the point of view of the managers of the hospitals on this subject : Sample city Antalya
  1. Tez No: 192550
  2. Yazar: GÜLENAY ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çınaroğlu, G., Yaşlı Nüfusa Hastanelerde Sunulan Sağlık Hizmetlerini HastaneYöneticilerinin Değerlendirmeleri: Antalya li Örneği, Hacettepe ÜniversitesiSağlık Bilimleri Enstitüsü Sağlık Kurumları Yönetimi Programı Yüksek LisansTezi, Ankara, 2006. Bu çalışmanın amacı, Antalya ilindeki hastanelerde yaşlınüfusa sunulan sağlık hizmetlerinin hastane yöneticileri (hastane müdürü, hastanemüdür yardımcısı, başhekim, başhekim yardımcısı, başhemşire ve başhemşireyardımcısı) tarafından değerlendirmelerinin tespit edilmesidir. Araştırmada veritoplama aracı olarak kullanılan anket, yazar ve tez danışmanı tarafından çalışmanınamacına ve evrenin özelliklerine göre hastane yöneticilerinin bireysel özellikleri gözönüne alınarak yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerini değerlendirmelerini içerecekbiçimde hazırlanmıştır. Araştırma evrenini Antalya ilindeki hastanelerde çalışanhastane yöneticileri oluşturmaktadır. Anket, evreni temsil edebilmesi için 30 hastanemüdür ve/veya yardımcısına, 30 başhekim ve/veya yardımcısına, 30 başhemşireve/veya yardımcısına uygulanmıştır. Bu çalışma sonucunda, hastane yöneticilerininyaşlı nüfusa sunulan sağlık hizmetlerine değerlendirmeleri genelde olumlubulunmuştur.Bu araştırma gerek koruyucu sağlık hizmetleri, gerekse tıp alanındakigelişmeler, beslenme, yaşam koşullarının iyileştirilmesi, aile planlaması ve doğumkontrolünün toplumlarda yaygınlaştırılması gibi nedenlerden dolayı toplumlardakiortalama yaşam süresinin arttığını dolayısıyla yaşlı kesimin nüfus içindeki oranınınarttığını, ve artan yaşam süresinin artan yaşam kalitesini de beraberinde getirebilmesiiçin gerekli tedbirlerin Türkiye için de şimdiden alınması gerekliliğini ortayakoymaktadır.ANAHTAR KEL MELER: Yaşlı Bakımı, Geriatri, Hastane Yöneticisi.
Özet (Çeviri)
Cınaroğlu, G., Quality of the health service given to the old patients in thehospitals and from the point of view of the managers of the hospitals on thissubject. Sample city: Antalya. Institute of Health Sciences Hacettepe University,Master of Science Thesis in Health Institutions Administration Program,Ankara, 2006. The purpose of this study is to check quality of the health servicegiven to the old patients in hospitals located in Antalya and managements of thehospitals point of the views on this subject. While preparing this data sheet, thewriter and the superviser took care of the managers of their own characteristics andtheir own point of views about the quality of the health service given to the oldpatients and quality of the service given to the old patients in their hospitals. Thisstudy covers all hospitals managers that are located in Antalya. This questionnairewas appicated equally to number of thirty managers and manager?s assistants, thirtychief doctors and chief doctor?s assistants, thirty chief nurses and chief nurse?sassistants. As a result of this study, managements point of views to this subject aregenerally possitive.To show of this study, the oldery population rate is increased because ofprotective care in health services, thecnical and medical developments, diets,improvements of the quality of life, population planning and birth control in thesociety, increasing of the human average age, there for this increase in populationhas to supported by a good quality of health service that?s what Turkey has to takeserious care of this subject.KEYWORDS: Take Care of Old People, Geriatric, Hospital Manager.