Serebral parazili çocuklar ve ailelerinde sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Interpretation of health-related quality of life in children with cerebral palsy and their families
  1. Tez No: 192551
  2. Yazar: YILDIZ ERDOĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETErdoğanoğlu, Y. Serebral Parazili Çocuklar ve Ailelerinde Sağlıkla İlgiliYaşam Kalitesinin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi, SağlıkBilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı YüksekLisans Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışma Serebral Paralizi (SP)'li çocuklar veailelerinde sağlıkla ilgili yaşam kalitesi (SİYK)'ni değerlendirmek amacıylayapılmıştır. Bu amaçla, 5-18 yaş arası, 60 SP'li çocuk ve anne-babalarıdeğerlendirilmiştir. Olguların demografik bilgileri kaydedilmiş, her bir çocukiçin Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (GMFM), Kaba Motor FonksiyonSınıflama Sistemi (GMFCS), Pediatrik Özürlülük Değerlendirmesi (PEDI),Çocuk Sağlığı Anketi-Anne / Baba Raporu (CHQ-PF50), her bir anne vebaba için Nottingham Sağlık Profili (NHP) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTErdoganoglu, Y. Interpretation of Health-Related Quality of Life inChildren with Cerebral Palsy and Their Families, University ofHacettepe, Health Sciences Institute, Physical Therapy andRehabilitation Program, Gradiate Dissertation, Ankara, 2006. This studyhas been fulfilled with the aim of evaluating the health-related quality of life(HRQoL) in children with Cerebral Palsy (CP) and their families. With thispurpose, 60 children with CP between 5-18 of age and their parents havebeen taken into consideration.