Sporcularda plazma büyüme hormonu ve testesteron düzeyleriyle maksimal ağırlık antrenmanları arasındaki ilişkiler
The relations between plasma growth hormone and testosterone levels, maximum weight training in sportsmen
- Tez No: 192629
- Danışmanlar: PROF.DR. BEHİÇ SERPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
6. ÖZETSelçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri EnstitüsüBiyokimya (VET) Anabilim DalıDOKTORA TEZ / KONYA-2006Nazmi SARITAŞSporcularda Plazma Büyüme Hormonu ve Testesteron Düzeyleriyle MaksimalAğırlık Antrenmanları Arasındaki lişkilerBu çalışmada yetişkin gençlerde özel ağırlık antrenmanlarının plazma büyümehormonu düzeyleri ve plazma testesteron düzeylerine etkileri araştırılmıştır.Çalışma Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda okuyangönüllü denekler üzerinde yürütülmüştür. Çalışma başlangıcında 65 gönüllü denekten 8 00 ,11 00 ve 14 00saatlerinde alınan kan örneklerinde büyüme hormonu analizleri yapılmış veüç örneğin ortala değerleri bulunmuştur. Bu değerlerden çalışmaya alınan tüm deneklerinortalama değerleri hesaplanmış ve ortalama değerden en düşük değere sahip 24 denek ileen yüksek değere sahip 24 denek çalışmada kullanılmıştır. Her iki gruptaki 24 denekrasgele örnekleme yöntemiyle 12 denk bulunan 2 alt gruba ayrılmışlardır. Her iki grubunbirer alt grubu kontrol olarak bırakılırken, diğer alt gruplara 3 ay boyunca ağırlıkantrenmanları yaptırılmış ve bu zaman içerisinde her ayın son haftasında alınan kanörneklerinden kazanılan plazmalarda büyüme hormonu ve testesteron analizleri enzimimmunoassay yöntemiyle yapılmıştır.Çalışma sonucunda büyüme hormonu düzeylerinin tüm gruplarda anlamlı düzeydeyükseldiği (p< 0.05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYSelçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri EnstitüsüBiyokimya (VET) Anabilim DalıDOKTORA TEZ / KONYA-2006Nazmi SARITAŞThe relations between plasma growth hormone and testosterone levels,maximum weight training in sportsmenAt this study, it has investigated the effects of particular weight trainings on plasmagrowth hormone level and testosterone levels of adult youngs.Selcuk University, Physical Education and Sport collouge?s Students haveparticipated voluntarily students in this study. At the beginning of the study, 65 volunteertest subjects? blood samples were took at 8:00, 11:00, 14:00 o?clock, growth hormoneswere analysed and three sample?s arithmetic avarage has found. From these data, all testavarage values of subjects? were calculated and it was determined the lowest and thehighest findings of 48 volunteers and they have participated to our study as a 24 student asof each group. In both group, 24 test subject seperated into two groups with randomlymethod as 12 by 12 subjects. In both group, one each sub group were choosed as controlgroup.