Konya kent merkezinde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kalitesinde sağlıkta sosyoekonomik eşitsizlikler
Socioeconomic inequalities in health in healty lifestyle behaviors and quality of life in Konya downtown center
- Tez No: 192628
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BELGİN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
S.Ü. Sağlık Bilimleri EnstitüsüHemşirelik Anabilim DalıYÜKSEK L SANS TEZ / KONYA-2006Deniz KOÇOĞLUKonya Kent Merkezinde Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ve Yaşam KalitesindeSağlıkta Sosyoekonomik EşitsizliklerAraştırma, Konya kent merkezinde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşamkalitesinde sağlıkta sosyoekonomik eşitsizlikleri ve eşitsizliklerinin sağlığı geliştirme üzerineetkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada sistematik rasgele örneklem yöntemi ileseçilen Çimenlik ve Havzan Mahalleleri için 200'er olmak üzere toplam 400 birey araştırmakapsamına alınmıştır.Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan 17 soruluk sosyoekonomik bilgiformu, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği (Health promotion lifestyle) ve yaşamkalitesi (Quality of Life) ölçeği kullanılmıştır. Veriler ev ziyaretleri ile yüz yüze görüşmetekniği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler yüzde ve ortalama±standart sapma kullanılaraközetlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde t testi ki-kare testi, tek yönlü varyansanalizi(anavo) ile Tukey HSD testi, Krusskall Wallis ile Bonferroni düzeltmeli Mannn-Whitney U önemlilik testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.Araştırma bulguları değerlendirildiğinde Konya kent merkezinde ÇimenlikMahallesinin dezavantajına olacak sosyoekonomik eşitsizliklerin yaşandığışekildesaptanmıştır. Sağlıklı yaşam biçimi davranışları için yapılan çoklu regresyon analizi sonucuüzerinde sınıfsal konum, algılanan ekonomik durum, gelir durumu, yaşanılan mahalle vehanedeki birey sayısının belirleyici olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Selçuk University Instute of health Sciences Department of NursingPublic Health Nursing BranchSocioeconomic Inequalities in Health in Healty Lifestyle Behaviors and Quality of Life inKonya Downtown CenterThe purpose of the study was to examine socioeconomic inequality in healthy lifestyleand quality of life and the effect of socioeconomic inequality in health on health promotion.The study participants were 400 people selected with systematic random sampling methodfrom Çimenlik region (200 people) and Havzan region (200 people) in Konya downtowncenter. A researcher designed questionnaire and two instruments Healthy promotion lifestyleprofile (HPLP) and short form 36 (SF-36) were used for the study. Data were collected byresearcher with face-to-face interview in home. Data were summarized using percentages andmeans. Student t testi, X2 test, One way analyses of variance and tukey HSD, Kruskal Wallisanalyses and Benferroni adjusted Mann-Whitney U tests and Multiple regression analyseswere used to evaluate data.There were socioeconomic inequalities in Konya downtown center. Çimenlik regionwas at more disadvantages in socioeconomic inequalities. According to the multipleregression analyses results, the predictors of healthy life-style behaviors were social class,perceived economic status, income, region living and size of household (p0.05).