Tam seramik materyalleri ile rezin simanlar arasındaki bağlanma dayanımının incelenmesi
The evaluation of bond strengths between all ceramic materials and resin luting cements
- Tez No: 192630
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
6. ÖZETS.Ü. Sağlık Bilimleri EnstitüsüProtetik Diş Tedavisi Anabilim DalıDOKTORA TEZ /KONYA-2006Emel GÜRDanışmanProf. Dr. Bülent KES MTam Seramik Materyalleri ile Rezin Simanlar Arasındaki Bağlanma DayanımınınncelenmesiFarklı yapıdaki seramiklere farklı siman sistemlerinin seramik-siman bağlantısı ve bubağlantıya termal siklusun etkisini incelemek amacı ile yapılan bu çalışmada 2 farklıseramik (Empress 2 ve ProCAD) ve 4 farklı siman sistemi (Variolink II, Rely X ARC,Panavia F ve GC Fuji Plus) kullanıldı. Her seramikten 16'ar tane olmak üzere toplam 32tane seramik bloğu hazırlandı.Seramik örnekleriyle aynı boyutta hazırlanan rezin siman blokları kumlama+asitleme yapılmış seramik bloklara bağlandı. Her seramik-siman grubunun yarısı37ºC'deki distile suda 24 saat bekletildi. Diğer yarısına ise, 5-55ºC (±2ºC)'de 2000 termalsiklus uygulandı. Seramik-siman bloklardan kesit alınarak elde edilen 256 mikrobara (hergrup için 16 tane) microtensile testi uygulandı.Microtensile testinde elde edilen verilere önce çok yönlü varyans analizi daha sonra?Tukey HSD testi? ve ?Duncan? istatistiksel analizleri uygulandı. Her bir seramiğe ait her109bir siman için termal siklussuz ve termal sikluslu grupların bağlanma dayanımlarınınkarşılaştırılması Bağımsız T testi ile yapıldı.Kopan yüzeylerin başarısızlık tiplerini belirlemek için tüm örnekler stereomikroskopve SEM'de incelendi.Çalışmanın sonucunda; Empress 2 seramiği, ProCAD seramiğinden daha fazlabağlanma dayanımı göstermiştir.Empress 2 seramiğe termal siklus öncesi en düşük bağlanma dayanımı GC Fuji Plusile gözlenmiştir. Empress 2 seramiğine bağlanan Variolink II yapıştırıcı simanın termalsiklussuz ve termal sikluslu grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunurken,diğer 3 siman için anlamsız bulunmuştur.ProCAD seramiğe termal siklus öncesi en yüksek bağlanma dayanımı Panavia F ile,en düşük bağlanma dayanımı ise GC Fuji Plus ile elde edilmiştir. ProCAD seramiğinebağlanan Panavia F yapıştırıcı simanın termal siklussuz ve termal sikluslu gruplarıarasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, diğer 3 siman için anlamsızbulunmuştur.Her iki seramik için örneklerin kopmuş yüzeylerinin stereomikroskop ve SEMincelemelerinde; Variolink II, Rely X ARC ve Panavia F gruplarda adeziv+kohezivbaşarısızlık, GC Fuji Plus'da ise adeziv başarısızlık daha fazla görülmüştür.Sonuç olarak bu çalışmanın sınırları içinde Rely X ARC ve Panavia F simansistemlerinin IPS Empress 2 seramiği ile Variolink II ve Rely X ARC siman sistemlerininise ProCAD seramiği ile klinikte kullanımı tavsiye edilebilir.110
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYThe Evaluation of Bond Strengths Between All Ceramic Materials and Resin LutingCementsIn this study, two different ceramic materials (IPS Empress 2 and ProCAD) and fourdifferent cement systems (Variolink II, Rely X ARC, Panavia F and GC Fuji Plus) wereused to evaluate the bond strengths of different luting cement systems to different typesceramic materials and the effect of thermal cycling on the bond strength. A total of 36ceramic blocks, 16 per each type of ceramic material, were obtained for the study.The surfaces of all ceramic blocks were treated using the methods of airborne-particle abrasion and HF-etching. The blocks were then bonded to resin cement blocks ofidentical dimensions as the ceramic bloks. Half of the each ceramic-cement groups werestored in distilled water at 37ºC for 24 hour. The other half were subjected to thermalcycling at 2000 cycles between 5ºC and 55ºC. 256 microbars (16 per group) were obtainedby cutting the ceramic-cement blocks, and these microbars were then subjected tomicrotensile test.The microtensile test values were subjected to a univariate analysis of variance.Further Tukey HSD and Duncan analyses were carried out. The Independent Samples testwas utilized to statistically determine the bonding strength of all possible combinations ofceramic materials and luting cements, both with and without thermal cycling.The fractured specimens were examined with a stereomicroscope and scanningelectron microscopy to determine the type of failure.111IPS Empress 2 ceramic material demonstrated higher bond strength than ProCADceramic material in this study.The lowest bond strength was obtained with GC Fuji Plus to IPS Empress 2 ceramicbefore thermal cycling test. While statistically significant differences were found betweenthe bond strength values of Variolink II luting cement to IPS Empress 2 ceramic withthermal cycling and values without thermal cycling, no statistically significant differencesdue to thermal cycling were found for other three cements.Prior to the thermal cycling test, the highest bond strength was obtained with PanaviaF to ProCAD ceramic; and the lowest bond strength was obtained with GC Fuji Plus toProCAD ceramic. While statistically significant differences were found between the bondstrength values of Panavia F luting cement to ProCAD ceramic with thermal cycling andvalues without thermal cycling, no statistically significant differences were found betweenthem for other three cements.During the stereomicroscopy and SEM analysis of the fracture surfaces of allsamples, adhesive & cohesive failure was observed in the cases of Variolink II, Rely XARC and Panavia F groups while the analysis of groups with GC Fuji Plus showedpredominantly adhesive failure.In conclusion, the clinical use of Rely X ARC and Panavia F cement systems withEmpress 2 ceramic, Variolink II and Rely X ARC cement systems with ProCAD ceramicare recommended based on the results obtained in this study.112