Sıçanlarda maternal dönemde lamotrigine ve topiramate kullanımının yavrularda beyin gelişimi ve bilişsel fonksiyonlara etkisi
Effects of the use of lamotrigine and topiramate during pregnancy on the development of fetal brain, and cognitive functions in rats
  1. Tez No: 192640
  2. Yazar: ERSEL DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT MÜNGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
1.ÖZETSIÇANLARDA MATERNAL DÖNEMDE LAMOTRİGİNE VE TOPİRAMATEKULLANIMININ YAVRULARDA BEYİN GELİŞİMİ VE BİLİŞSELFONKSİYONLARA ETKİSİAMAÇ: Bu çalışmada epilepsi tedavisinde yeni jenerasyon antiepileptikilaçlardan olan `Lamotrigin' ve `Topiramat'ın gebelikte kullanımının fetal beyingelişimi ve bilişsel fonksiyonlar üzerine olan etkilerini ve S100B, nöral hücre adezyonmolekülü (NCAM) ve glial fibriler asidik protein (GFAP) ekspresyonuna etkileriniaraştırmak amaçlanmıştır.GEREÇ ve YÖNTEM: 28 adet erişkin albino Wistar cinsi dişi sıçan rastgele 7gruba ayrıldı ve her grup dört sıçandan oluşturuldu. Tüm sıçanlar gebe bırakıldı venormal rat yemi ile beslendi. Kontrol grubu sıçanlara herhangi bir ilaç ilavesiyapılmazken diğer gruplardaki sıçanlara; gebeliğin ilk 1/3'lük döneminde topiramat(25mg/gün), gebeliğin ikinci 1/3'lük döneminde topiramat (25mg/gün), gebeliğinüçüncü 1/3'lük döneminde topiramat (25mg/gün), gebeliğin ilk 1/3'lük dönemindelamotrigin (25mg/gün), gebeliğin ikinci 1/3'lük döneminde lamotrigin (25mg/gün),gebeliğin üçüncü 1/3'lük döneminde lamotrigin (25mg/gün) verildi. Doğumdan hemensonra yavruların yarısı dekapite edilerek beyin dokuları alındı. Alınan dokular analizleriçin -70ºC de saklandı. Beyin dokularında glial (GFAP, S100B) ve nöronal (NCAM)markırlar Western Blot yöntemiyle analiz edildi. Diğer yarısı 21 günlük anne sütü ilebeslenmelerinin ardından ayrılarak cinsiyete göre farklı kafeslere konuldu ve 75 günlükolması beklenip, bu dönemde normal beslenmeleri sağlandı. Yavru sıçanlar 75 günlükolunca öğrenme testleri yapıldı. Öğrenme testleri olarak; Morris water maze testi(Morris'in su tankı testi) kullanıldı. Öğrenme testleri tamamlandıktan sonra bu sıçanlarda dekapite edildi. Beyin dokuları alındı ve -70 º C'de saklandı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACTEFFECTS OF THE USE OF LAMOTRIGINE AND TOPIRAMATEDURING PREGNANCY ON THE DEVELOPMENT OF FETAL BRAIN, ANDCOGNITIVE FUNCTIONS IN RATSAIM: In this study, it was aimed to investigate the effects of the new generationantiepileptic drugs, lamotrigine and topiramate, on the fetal brain development,cognitive functions, and the expression of S100B, NCAM and GFAP, duringpregnancy.MATERIAL AND METHOD: A total 28 adult Albino-Wistar female rats weredivided to seven groups each including four rats. All rats developed pregnancy and fedwith normal rat foods. The rats in the control group did not receive any medication.Three groups of the rats in the study group were given 25 mg/day topiramate,respectively first, second and third trimesters of the pregnancy. The other three groupsof the study group were given 25 mg/day lamotrigine respectively first, second andthird trimesters of the pregnancy. After the birth, brain tissues of the half of the animalswere decapitated and their brains were removed and stored and -700C until analys glial(GFAP, S100B) and neuronal markers (NCAM). The glial and neuronal markers wereanalyzed by Western Blot. After the breast feeding for 21 days, the second half of theyoung animals were separated according to their sexuality and were put into thedifferent cages. Morris Water Maze Test were performed in the 75 days old offspring.After the learning test is completed, these young animals were also decapitated. Theirbrain tissues were removed and stored at -70 0C.