Amrinon ve sildenafil sitratın akut mezenterik iskemi-reperfüzyon hasarında bakteriyel translokasyona etkisi
The effect of amrinone and sildenafil citrate to bacterial translocationin acute mesenteric ischaemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 192648
  2. Yazar: ÖZKAN GÖĞEBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SELİM İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
I-ÖZETİskemi Reperfüzyon hasarında iki mekanizma sorumlu tutulmaktadır.Bunlardan birisi doku hipoksisi, diğeri ise ortama salınan serbest oksijenradikalleridir (SOR). Deneysel iskemi-reperfüzyon hasarında serbest oksijenradikalleri ve bakteriyel translokasyonun arttığı tesbit edilmiştir. Çalışmamızda Akutmezenterik iskemi-reperfüzyon hasarı sonucu oluşan bakteriyel translokasyona,hücre hasarına ve serbest oksijen radikallerine amrinon ve sildenafil sitratın etkisiniaraştırdık.Çalışmamızda ortalama ağırlıgı 250-300 gram olan 50 adet Wistar Albino cinsisıçan kullanıldı. Denekler 5 gruba ayrıldı. Grup 1'e herhangi bir işlem uygulanmadı.Grup 2'ye (kontrol grubu) 1cc Serum fizyolojik intraperitoneal verilip laparatomiyapılarak akut mezenterik iskemi oluşturuldu. Grup3'e iskemi öncesi intraperitonealolarak 50 mcg/kg Amrinon verildi. Grup 4'e iskemi öncesi intraperitoneal olarak0.05 mg/kg sildenafil sitrat verildi. Grup 5'e ise iskemi öncesi intraperitoeal olarak50 mcg/kg Amrinon ve 0.05 mg/kg Sildenafil Sitrat verildi. Kanda serbest oksijenradikalleri; nitrik oksit (NO), malondialdehit (MDA), myeloperoksidaz (MPO) veglutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktiviteleri araştırıldı. Karaciger, dalak vemezenterik lenf nodundan (MLN) örnekler alınıp klasik doku kültüründe üreme olupolmadığına bakıldı. Kanda polymerase chain reaksiyonu (PCR) yöntemi ile bakteritranslokasyonu araştırıldı. Terminal ileumdan alınan örnekler histopatolojik olarakdeğerlendirildi. Tedavi verilen grup ile kontrol grubu karşılaştırıldığında amrinonverilen grupta biyokimyasal paremetrelerden MDA azalması ve GSH-Px artmasındaistatistiksel anlamlılık mevcut iken (p0.05).Mikrobiyolojik paremetrelerdeistatistiksel anlamlılık mevcut iken (p0.05).
Özet (Çeviri)
II-ABSTRACTTHE EFFECT OF AMRINONE AND SILDENAFIL CITRATE TO BACTERIALTRANSLOCATIONIN ACUTE MESENTERIC ISCHAEMIA-REPERFUSIONINJURY.Two mechanisms are responsible in ischaemia -reperfusion injury. One of them iscell hypoxia and the other is reactive oxygen species (ROS). İn experimentalischaemia-reperfusion injury. Increase of ROS and bacterial translocation wereestabilshed. In our study we examined the effect of amrinone and sildenafil citrate toacute mesenteric ischaemia-reperfusion injury and bactreial translocation.We used 50 wistar Albino rats, which were have average 250-300 gram weight.They were divided into 5 groups. Nothing done to group 1. İn group 2 (controlgroup) 1cc saline solution was given intraperitoneally, laparotomy was done andacute mesenteric ischemia was performed. 50 mcg/kg amrinone was givenintraperitoneally to group 3 before the ischaemia. 0,05 mg/kg sildenafil citrate wasgiven intraperitoneally to group 4 before the ischeamia. 0,05 mg/kg sildenafil citrateand 50 mcg/kg amrinone were given intraperitoneally to group 5 before theischeamia. The activities of malondialdehyde (MDA), Myeloperoxidase (MPO),Glutathione peroxide (GSH-Px) and levels of ROS and Nitric Oxide (NO) in bloodwere examined. The examples were taken from liver, splein and mesenteric lenfoidnode and examined that the reproduction on classical tissue culture has occured ornot.Bacterial translocation was observed with PCR method. Samples taken fromterminal ileum were evaluated histopathologically. We compared the groups andMDA decrease and GSH-Px increase in the amrinone group were statisticallysignificant (p0,05).