İzole kobay kalplerinde enoksimonun St. Thomas Hastanesi kardiyoplejik solusyonuna eklenmesi ile reperfüzyon döneminde mekanik fonksiyonların düzeltilmesi
- Tez No: 70160
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ERDOĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Açık kalp cerrahisinde iskemi döneminde en az kalbin korunması kadar, reperfüzyon döneminde mekanik fonksiyon bozukluğunun aşılması da önemlidir. Çalışmamızda St. Thomas Hastanesi kardiyoplejik solüsyonuna amrinon, levosimendan ve enoksimon eklenmesinin, reperfüzyonda kalp kasılması ve reperfüzyon hasarına etkilerini araştırmayı amaçladık. Kobay kalpleri izole edildi ve Langendorff metodu kullanılarak modifîye Krebs solusyonuyla perfüze edildi. Her grupta 6 kobay kullanıldı. Kontrol grubunda, stabilizasyondan sonra kalpler St. Thomas kardiyoplejik solusyonuyla 5 dakika süreyle perfüze edilerek durduruldu. Bunu takiben kalplere 30 dakika süreyle total global iskemi ve 10 dakika reperfüzyon uygulandı. Deney gruplarında, kardiyoplejik solüsyon içine, 10“5 M amrinon, 10”5 M levosimendan veya 10"4 M enoksimon eklendi. Bu gruplarda kalpler, reperfüzyon döneminde Krebs içine konulmuş aynı konsantrasyonda inotrop ile ayrıca 5 dakika daha perfüze edildiler.Tüm kalplerde, intraventriküler basınç, +dp/dtmaks ve -dp/dtmaks, basınç zaman eğrisi altında kalan alan, kalp hızı, koroner akım, LDH ve CK enzim salınımı, O2 kullanımı ölçümleri yapıldı. Veri değerlendirmesinde, grup içi analizlerde, tekrarlamah tek faktör ANOVA-Dunnett, gruplararası analizlerde, tek yönlü ANOVA-Tukey testleri kullanıldı. 0.05 'ten küçük p değerleri anlamlı kabul edildi. Gruplar arasında koroner akım, LDH ve CK enzim salınımları, 02 kullanımı, kalp hızı, maksimum kasılmaya ulaşım süresi açısından fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In open heart surgery, prevention of mechanical dysfunction due to reperfusion injury, in the ischaemic period, is an important issue as well as myocardial protection. In our study, we aimed to investigate the impact of amrinone, levosimendan and enoksimone when added to St. Thomas Hospital cardioplegic solution, on reperfusion injury and cardiac contractility in reperfusion period. The guinea pig hearts were isolated and perfused with modified Krebs solution in Langendorff system. Each group was consisted of 6 guinea pigs. In the control group, after stabilization period, the hearts were arrested by 5 minutes St. Thomas cardioplegic solution perfusion. After then, they are subjected to global ischaemia for 30 minutes and reperfusion for 10 minutes. In the inotropic group, 10'5 M amrinone, 10“5 M levosimendan and 10”4 enoksimone were added to cardioplegic solution. In these groups, hearts were reperfused for an other 5 minutes with inotropic enriched Krebs solution. In all hearts, intraventricular pressure, +dp/dt max, -dp/dtmax, area under pressure-time curve, heart rate, coronary flow, LDH and CK enzyme levels, oxygen consumption were measured. Data analysis in each group were done by repeated one-factor ANOVA-Dunnett and between groups, one-way ANOVA-Tukey tests was used. Data were considered to be significant if probability is less than 0.05. Between groups, no significant difference was found according to LDH and CK enzyme levels, oxygen consumption, heart rate and time to peak.