Aktif engelli basketbol ve futbolcularda stereolojik yöntemle belirlenen triceps brachii kas hacminin dirsek ekstansiyon kuvveti ile ilişkisi
Relation between the muscle volume estimated by the stereological method and muscle strength of the triceps brachii in active disabled basketball and football players
- Tez No: 192688
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜRSEL AKDENK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZETAKTİF ENGELLİ BASKETBOL VE FUTBOLCULARDA STEREOLOJİKYÖNTEMLE BELİRLENEN TRİCEPS BRACHİİ KAS HACMİNİN DİRSEKEKSTANSİYON KUVVETİ İLE İLİŞKİSİMenderes KABADAYI, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun,Aralık 2005Bir kasın çapı ya da enine kesit yüzey alanı ile ortaya çıkardığı kuvvet arasındadoğrusal bir ilişki olduğu bilinmektedir. Ancak, çap ve enine kesit alanı parametreleri objektifolmayan kriterler kullanarak kas büyüklüğü hakkında bilgi elde etmek yerine bir kasınhacminin stereolojik hesaplamalarla gerçeğe yakın olarak belirlenmesi mümkündür. Eldeedilen kas hacmi ve kuvvet arasındaki ilişki gerçekçi değerlendirmeler yapmaya olanaksağlayacak verilerdir.Bu çalışmamızda her birinde 10 sporcunun bulunduğu; basketbol, engelli basketbol, futbol veengelli futbol olmak üzere toplam dört grup ve 40 sporcu bulunmaktaydı. Gönüllü sporcuların m.triceps brachii hacmi stereolojik yöntemlerden Cavalieri prensibi kullanılarak yapıldı. Bu amaçlasporculardan alınan ardışık manyetik rezonans görüntüleri kullanıldı. Ayrıca, her sporcunun m. tricepsbrachii'ye ait ekstensiyon kuvvet değerleri el dinamometre cihazı kullanılarak ölçüldü. Ayrıca,deneklerin kol çevresi, kol boyu ve m. triceps brachii üzerindeki deri altı yağ kalınlığı ölçüldü. Eldeedilen veriler her bir grubun kendi içinde sağ ve sol tarafları karşılaştırmak için ve gruplar arasınakarşılaştırma yapmak için kullanıldı. Kas hacmi, kuvvet değeri, kol boyu, kol çevresi ve deri altı yağkalınlığı arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi kullanılarak yapıldı.Bu çalışmada elde ettiğimiz sonuçlara göre m. triceps brachii'nin hacmi ortalamaları(±SH) basketbol, engelli basketbol, futbol ve engelli futbol gruplarında sırasıyla592,25±22,18; 595,04±31,55; 497,18±12,93; 508,12±32,25cm3 bulundu. M. triceps brachii'yeait ekstansiyon kuvvet değerleri basketbol, engelli basketbol, futbol ve engelli futbolgruplarında sırasıyla 35,25±1,34; 35,80±1,86; 30,24±1,93; 29,58±0,75 kg olarak ölçüldü. Herdört grupta da sağ ve sol taraf m. triceps hacmi ve kuvvet değerleri bakımından fark yoktu(P>0,05). M. triceps brachii hacmi ve kuvvet değerleri açısından branşlar arası karşılaştırmadafark bulunurken (P0,05). Tüm gruplarda m. triceps brachii hacmi ve kuvvetdeğerleri arasında yüksek bir ilişki bulunmaktaydı.Elde ettiğimiz bulgular ışığında çalıştırılan kasın hacmi büyürken kuvvetinin de onaparalel arttığı ve spor branşlarına göre kas hacimleri ve kas kuvvetleri arasında farklılıklarbulunduğu belirlendi. Bu çalışmada kullandığımız stereolojik yöntemin uygulanması suretiylesporcuların kas hacimleri ve kuvvet arasındaki ilişki sporculara uygulanacak egzersiz programlarınıntakibinde kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE RELATION BETWEEN THE MUSCLE VOLUME ESTIMATED BY THESTEREOLOGICAL METHOD AND MUSCLE STRENGTH OF THE TRICEPSBRACHII IN ACTIVE DISABLED BASKETBALL AND FOOTBALL PLAYERSMenderes KABADAYI, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun,Aralık 2005It is known that there are linear relation between the diameter or sectional surface areof a muscle and the strength produced by it. However, it is possible to determine the volumeof a muscle pretty close to its real volume using the stereological estimates in spite of thoseabove mentioned diameter or cut surface area parameters that are not objective criterions. Theobtained volumetric information and the strength of muscle are the data that could providereliable evaluations.In this study, there were four groups namely basketball, disabled basketball, football anddisabled football which are consisting of 10 active sportsmen in each group and 40 in total. The tricepsbrachii volume of volunteer sportsmen was estimated using the Cavalieri principle of stereologicalmethods. Additionally, the extension strength of triceps brachii was measured for every sportsmanusing a hand dynamometer. The diameter and length of arm and the skinfold thickness over the tricepsbrachii was also measured. The obtained data were used to compare the right-left side comparisonwithin each group and for the comparisons between groups. The relations between the muscle volume,muscle strength, arm length and circumference and the skinfold thickness were analyzed by using thePearson correlation test.According to obtained results in this study, the mean volumes of triceps brachii (±SD) inbasketball, disabled basketball, football and disabled football groups were 592,25±22,18;595.04±31.55; 497.18±12.93; 508.12±32.25cm3, respectively. The mean muscle strength of tricepsbrachii (±SD) in basketball, disabled basketball, football and disabled football groups were35.25±1.34; 35.80±1.86; 30.24±1.93; 29.58±0.75 kg, respectively. There were no statisticaldifferences between the right-left sides comparison for the triceps brachii volume and strength in fourgroups (P>0.05). While there was a statistically significant difference regarding the muscular volumeand strength between the branches (P0.05). There was a high correlationbetween the muscle volume and muscle strength in all four groups.According to our findings, the muscle strength was increasing parallel to the muscle volumeincrease and there were differences between the branches regarding the muscle volume and strength.We believe that the relation between the muscle strength and muscle volume obtained by using thestereological method that is used in this study could be used for the follow up process of exerciseprograms in sportsmen.