Dişli ve dişsiz hastalarda alt ve üst çene alveoler kret yülsekliğinin radyografik olarak değerlendirilmesi
Radiographic evaluation of upper and lower jaw alveolar ridge heights of dentate and edentulous patients
- Tez No: 192687
- Danışmanlar: PROF.DR. PERUZE ÇELENK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dişler çekildikten sonra kalan alveoler yapıya ?rezidüel alveoler kret? adıverilir. Rezidüel alveoler kret rezorpsiyonu, çok faktöre bağlı olarak oluşur. Buçalışmanın amacı, dişsiz çenelerdeki alveoler kret yüksekliği azalma miktarlarınıpanoramik radyogramlar üzerinde incelemek, protez kullanan ve protezkullanmamış bireyler arasındaki farkları ortaya koymaktır.Çalışmada, 40- 77 yaş aralığında, 46 protez kullanan ve 50 protezkullanmayan total dişsiz hasta (çalışma grupları) ile 47 dişli erkek ve kadın hastayer aldı (kontrol grubu). Kemik metabolizmasını etkileyen hastalıkları olmayanbireyler seçildi. Alt ve üst çenede ölçüm yapılacak toplam 15 nokta panoramikradyogramlarda işaretlendi (orta kesiciler, sağ-sol 1. premolarlar, ve 1. molarlar.Ayrıca üst çenede zigoma/orbita arası bölgeler. Ölçümler dijital kumpas ileyapıldı ve 1 ay sonra tekrar edildi.
Özet (Çeviri)
The structure left after the extraction of teeth is termed as ?residualalveolar ridge?. Resorption of residual alveolar ridge is multifactorial. Thepurpose of this study is to evaluate the reduction of alveolar ridge height onpanoramic radiographs and try to find the differences between the denture userand non-user individuals.This study was consisted of 143 men-women who were within the ageinterval of 40- 77 (46 denture wearer and 50 non wearer (examination groups) and47 dentate individuals (control group)). Individuals who had diseases impactingbone were excluded. Vertical measurements were made at 15 sites (centralincisors, first premolars and molars at the left and right of both jaws and thedistance between zigoma/orbita at measurement sites of upper jaw) and they weremarked on films with pencil. Digital caliper was used for vertical measurementsand measurements were repeated one month later. MANOVA (multi variateanalyze of variation) was used for the statistical analysis of the results.Statistical analysis revealed significant difference between dentate andedentulous groups (P0,005).