Premekasyonda baklofen, alprazolam baklofen+alprazolam kullanımının preoperatif anksiyete, entübasyon koşullları ve perioperatif opiyoid tüketimi üzerine etkileri
The effects of baclofen, alprazolam and baclofen+alprazolam for premedication on preoperative anxiety, intubation conditions and perioperative opioid consumption
- Tez No: 192708
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER PAMUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETÇalışmamızda eksternal fiksasyon uygulanacak hastalarda; premedikasyonda verilenbaklofenin entübasyon koşulları, anksiyete ve opiyoid tüketimi üzerine olan etkileriniaraştırmayı amaçladık.Çalışmaya alınan olgular üç gruba ayrıldı. Birinci gruba (n=20) 30 mg baklofen, II. gruba(n=20) 1 mg alprazolam, III. gruba (n=20) 1 mg alprazolam 30 mg baklofen oral verildi. İlaçverildikten sonra hemodinamik veriler, anksiyete, sedasyon düzeyleri; intraoperatifhemodinamik veriler, fentanil tüketimi, entübasyon süresi ve entübasyon koşulları skorlandı;postoperatif derlenme süreleri, hemodinamik veriler, Visüel Analog Skala değerleri, bulantıkusma ve toplam tenoksikam tüketimi kaydedildi.Sedasyon derecesi değerlendirildiğinde 30 ve 40. dakikalarda II. ve III. grupta I. grubagöre, 50. dakikada ise III. grupta I. ve II. gruba, II. grupta ise I. gruba göre daha yüksekbulundu. Anksiyete düzeyi ise 20, 30, 50, 60. dakikalarda II. ve III. grupta I. gruba göre, 40.dakikalarda ise III. grupta I. ve II. gruba, II. grupta ise I.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF BACLOFEN, ALPRAZOLAM ANDBACLOFEN + ALPRAZOLAM FOR PREMEDICATIONON PREOPERATIVE ANXIETY, INTUBATION CONDITIONSAND PERIOPERATIVE OPIOID CONSUMPTIONSUMMARYWe aimed to see the effects of oral baclofen as premedication on intubationconditions, anxiety and opioid consumption for patients undergoing external fixation.The patients have been divided into three groups. Group I (n=20) was administeredorally 30 mg baclofen, group II (n=20) was administered orally 1 mg alprazolam, group III(n=20) was administered orally 1 mg alprazolam and 30 mg baclofen. After the drugadministration hemodynamic parameters, anxiety, sedation levels and intraoperativehemodynamic data, fentanyl consumption, duration of intubation, intubation conditionswere recorded.