Anjiyografi ile koroner arter hastalığı teşhisi konulan hastalarda yüksek dansiteli lipoproteinin enzimleri olan paraoksonaz ve arilesteraz enzim aktivitelerinin ve lipid oksitlenebilirliğinin araştırılması
- Tez No: 192748
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN EREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETKoroner arter hastalığı (KAH) nedeni ile her yıl milyon1arca kişi ölmekte ve mortalitenedenleri arasında ilk sırayı almaktadır. Bu nedenle KAH' nın erken tanı yöntemlerininbelirlenmesi hayati önem taşımaktadır. KAH'na neden olan önemli risk faktörlerinden biridePON1 (Paraoxonase/Arylesterase) aktivitesidir. PON1 enzimi HDL'nin yapısında bulunmaktave LDL'nin oksidasyonunu önlemektedir. KAH ve KAH risk faktörleriyle PON1 aktivitesiarasındaki ilişkiyle ilgili veriler sınırlıdır. Bu çalışmada KAH olan bireylerde serum PON1aktiviteleri ile total peroksid, lipid hydroperoksit, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol düzeylerive lipid oksidasyonu kapasitesi arasındaki ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMillions of person have been died from caused coronary artery disease (CHD) everyyear and it is at the top of mortality reasons. Thus, identifying of techniques of early diagnosisfor CHD is vitally important. One of the important risk factors causing CHD is PON1 activity.PON1 enzyme is found in HDL structure and prevent the oxidation of LDL. Data associatedwith relationship between CHD and risk factors of CHD is limited. In this study, therelationship between serum PON1 activity, total peroxide, lipid hydroperoxide, HDL-Cholesterol, LDL-Cholesterol levels and lipid oxidation status are examined in patients withCHD. To this aim, 147 CHD patients and 160 controls Who applied cardiology clinic wereincluded to the study.