Koroner arter hastalığını öngörmede ekokardiyografik strain analizi ve efor testinin birlikte kullanımı
Concomitant use of echocardiographic strain analysis and treadmill stress testing to predict coronary artery disease
- Tez No: 429141
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ELİF SADE AKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
KORONER ARTER HASTALIĞINI ÖNGÖRMEDE EKOKARDİYOGRAFİK STRAİN ANALİZİ VE EFOR TESTİNİN BİRLİKTE KULLANIMI Efor testinin koroner arter hastalığını saptamada duyarlılığı %68, özgüllüğü %77 dolayındadır. Dolayısıyla yanlış pozitif sonuçlar azımsanmayacak düzeydedir. Ekokardiyografi ile koroner arter hastalığı tanısı için, duvar hareketleri ve duvar kalınlaşması görsel olarak değerlendirilerek global ve bölgesel kasılma hakkında karar verilmektedir. Ancak son yıllarda bölgesel ve global sol ventrikül kontraksiyonunu sayısal olarak değerlendirmeye yarayan yeni metotlar geliştirilmiştir ki strain görüntüleme bunların başında gelmekte ve görsel değerlendirmenin doğruluğunu artırmaktadır. Bu çalışma, efor testine strain görüntülemeyi eklemek suretiyle yapılacak non-invazif değerlendirmenin, koroner anjiyografiye gönderilecek hastalarda seçiciliği artırılabileceği hipotezini test etmek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya efor testi pozitif olan ve koroner anjiografi (KAG) endikasyonu konulan 77 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastalar ciddi KAH olan ve ciddi KAH olmayan hastalar olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Hafif KAH; normal koroner arterler ya da en az bir koroner arterde
Özet (Çeviri)
CONCOMITANT USE OF ECHOCARDIOGRAPHIC STRAIN ANALYSIS AND TREADMILL STRESS TESTING TO PREDICT CORONARY ARTERY DISEASE The sensitiviy and specificity of treadmill exercise test in the detection of coronary artery disease (CAD) are 68% and 77% respectively. As a result false-positive results occure in a considerable number of patients. Traditionally, wall motion and wall thickening are evaluated visually with echocardiography to decide about global and regional contraction. However, in recent years new methods have been developed for accurate quantification of regional and global left ventricular contractions, and strain imaging is one of them. This study is planned to test the hypothesis that a combined non-invasive approach with concommitent use of strain imaging and treadmill exercise testing could increase the accuracy of patient selection for coronary angiography. A total of 77 patients with positive treadmill stress testing who were assigned to coronary angiography (CAG) were included in the study. Patients were devided into 2 groups: Those having mild-moderate CAD vs severe CAD. Mild CAD was defined as; normal coronary arteries or at least one coronary artery with < 50% stenosis, moderate CAD as; at least one coronary artery with 50-70% stenosis and severe CAD as; at least one coronary artery with 70% stenosis or more or left main coronary artery stenosis 50% or more. The extent of CAD was assessed by using the Gensini score. Echocardiographic evaluation was performed within ±12 hours from the time of CAG. Strain analysis were made with speckle tracking method by using the EchoPac BT 13.0 (GE, Horten Norway) software. The average age of the patients was 56.4±10.8 years. According to the CAG results 56 patients (73%) had severe CAD, 21 patients (27%) had non-severe CAD.