Lümcül hasta, hemşire ve hekimlerin ölüm ve ötenaziye ilişkin görüşlerinin incelenmesi
The evaluation of the thougts and ideas of the physicians , nurses and fatal patients about the death and euthanasia
- Tez No: 192767
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAĞFİRET KAŞIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma ölümcül hastalar, hemşire ve hekimlerin ölüm ve ötenaziye ilişkingörüş ve düşüncelerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp merkeziYakutiye ve Aziziye Araştırma Hastanesi Dahiliye ve Cerrahi Klinikleri'nde bulunanölümcül hastalığı olan 109 hasta, bu kliniklerde çalışan 55 hemşire ve 66 hekimoluşturmuştur. Hekim, hemşire ve hastaların tamamı araştırma kapsamına alındığı içinayrıca bir örneklem grubu tespit edilmemiştir.Verilerin toplanmasında hasta, hemşire ve hekimlerin sosyo-demografiközelliklerini, ölüm ve ötenaziye ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla araştırmacıtarafından oluşturulan soru formu kullanılmıştır.Araştırma kapsamına alınan hastaların %37.6' sının 40 yaşın altında, %61.5'ininkadın, %36.7'sinin ilkokul mezunu, %75.2'sinin evli olduğu tespit edilmiştir.Hastaların %42.2' si ölümü Allah'ın takdiri %17.4'ü sonsuzluk, %15.6'sı yenibir hayat ve göç olarak tanımlamıştır. Hastaların %56.9'una hastalığı ve prognozuhakkında bilgi verildiği ve %47.7'sinin bu bilgiyi hekimden aldıkları bulunmuştur.Hastaların %71.6'sının ölümcül hastalıklarını öğrenmek istedikleri, ölümcül hastalıklarıhalinde %88.1'inin evde ölmek istediği, ölümcül hastalık durumunda %66.1'inin ölümütercih ettiği saptanmıştır.Hemşirelerin %49.1' inin ve hekimlerin %25.8'inin ölümün anlamını tüm hayatifonksiyonların kaybı ve yaşamın sonu olarak tanımladığı, hemşirelerin %65.5'inin vehekimlerin %74.2'sinin ölümcül hastaya bakım vermek istedikleri, hemşirelerin %70.9'unun ve hekimlerin %48.2'sinin ölümle ilgili aldıkları eğitimi yetersiz bulduklarısaptanmıştır.VIHemşirelerin %65.7'sinin ve hekimlerin %63.5'inin inançları gereği ötenaziyionaylamadıkları saptanmıştır. Hemşirelerin %27.3'ünün ve hekimlerin %10.6'sınınaktif ötenaziyi, hemşirelerin %9.1'inin ve hekimlerin %19.7'sinin pasif ötenaziyidestekledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as descriptive with the aim of determining the thoughtsand ideas of the physicians, nurses and fatal patients about the death and euthanasia.The population of the study consisted of 109 patients who have fatal diseases inSurgery and Internal Medicine Clinics of Ataturk University Süleyman DemirelMedicine Center Yakutiye Research Hospital and 55 nurses and 66 physicians whowork in these clinics. As the whole of physicians, nurses and patients were included inthe study; any sampling method wasn?t conducted.In the collection of the data, questionnaire form was used with the aim ofdetermining the ideas and thoughts and socio-economic features of patients, nurses andphysicians about the death and euthanasia.It was found out that 37.6% of the patients were under 40 years and 61.5% ofthem were female, and that 36.7% of them was primary school graduate, and 75.2% ofthem were married. 42.2% of the patients defined the death as the wish of the God, and17.4% of them defined as infiniteness, and 15.6% of them defined as a fresh life andmigration.It was detected that 56.9% of the patient was given knowledge about their illnessand prognosis of their illness and that 47.7% of them accepted from physician 71.5% ofthe patients wanted to learn their fatal illnesses, and in case of fatal illness, that 88.1%of the patients wanted to die at home, and, in case of fatal illness, that 66.1% of thepatients preferred the death.It was found out that 49.1% of the nurses and 25.8% of the physicians defined thedeath as the loss of functions and the end of life, and that 65.5% of the nurses andVIII74.2% of the physicians wanted to give care the fatal patients, and that 70.9% of thenurses and 48.2% of the physicians found insufficient education that they received.It was determined that 65.7% of the nurses 63.5% of physicians the didn?t approveof euthanasia due to their beliefs. It was found out that 27.3% of the nurses and 10.6%of the physicians supported active euthanasia, and that 9.1% of the nurses and 19.7% ofthe physicians supported passive euthanasia.