Farklı irrigasyon ve preparasyon tekniklerinin süt dişlerinde daimi kanal tedavisi üzerine etkisinin in-vitro koşullarda incelenmesi
Effect of different root canal irrigants and preperation techniques on the permanent root canal treatment of primary teeth
- Tez No: 192768
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERYEM TEKÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZETCanoğlu. H., Farklı İrrigasyon ve Preparasyon Tekniklerinin SütDişlerinde Daimi Kanal Tedavisi Üzerine Etkisinin İn-Vitro Koşullardaİncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü PedodontiProgramı Doktora Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışma, altında daimi diş germibulunmayan süt azı dişlerinde üç farklı kanal preparasyon tekniğinin (döner nikeltitanyum, geleneksel el eğeleri ve ultrasonik preparasyon) şekillendirme etkinlikleri iledört farklı kanal irrigasyon yönteminin rezin ve çinko-oksit bazlı iki farklı kanal dolgupatının tübüler penetrasyonuna etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Distalkök eğimleri 20-300 derece arasında değişen 30 adet çekilmiş insan ikinci alt süt azıdişi, deneysel aşamalara dek +40C'de bekletilmişlerdir. Distal kökleri akrilik bloklaragömülen azı dişleri, rastgele üç gruba ayrılarak (n=10/grup) kanal preparasyonlarıyapılmıştır: Grup 1: Profile .04 ISO (Tulsa) sistemi ile şekillendirme 2.Geleneksel elaletleri (K-Tipi paslanmaz çelik eğeler) ile şekillendirme, ve 3.Ultrasonic K-Tipieğelerle (Satelec) şekillendirme. Preparasyon öncesi ve sonrasında, deney içinhazırlanmış özel bir platform kullanılarak örneklerin dijital radyografları elde edilmiş,takiben görüntü analiz teknikleri ile kaldırılan dentin miktarı, kanal transportasyonu,merkezde kalma düzeyleri, kök eğimi ve çalışma boyutundaki değişiklikler ile zipoluşumu kantitatif olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCanoğlu. H., Effect Of Different Root Canal Irrigants and PreperationTechniques on the Permanent Root Canal Treatment of Primary Teeth,Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Pedodontics,Ankara, 2006. This study was aimed to investigate the shaping characteristics ofrotary nickel titanium, conventional and ultrasonic preparation and the effect of fourdifferent final irrigation modalities on the tubular penetration of resin-based and zincoxide-based sealers in retained deciduous molar teeth. Extracted human mandibularsecond molars (n=30) with distal root curvatures ranging between 20-300 wereselected and stored at +40C until experiments. Subsequently, the distal roots wereembedded in acrylic resin blocks and the teeth were assigned randomly into threegroups (n=10/group) for preparation with the following techniques: Group 1:Instrumentation with Profile .04 ISO system (Tulsa), Group 2: Manualpreparation with stainless-steel hand files (K-file/Maillefer) and Group 3: Ultrasonicpreparation with K-Type files (Satelec). Pre- and postinstrumentation radiographswere obtained on a custom-made radiographic stent by use of digitalradiovisiography. Utilizing image analysis, the amount of dentin removal, canaltransport, centering ability of instruments, root curvature and working length, andincidence of zip formation were evaluated. No significant differences were foundbetween the three preparation techniques for dentin removal, transport andcentering ability (p>0.05).