Dissemine intravasküler koagülasyon geliştirilen tavşanlarda adrenomedüllin düzeyleri ve tedavi etkinliği
Levels and effect of adrenomedullin on endotoxin-induced disseminated intravascular coagulation in rabbits
- Tez No: 192781
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN BATIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dissemine intravasküler koagülasyon (DİK), tüketim koagülopatisi adı ile de tanınan edinselbir hemostaz bozukluğu olup daha çok koagülasyonun derecede aktivasyonuna, doğal antikoagülanmekanizmaların yetersizliği ve fibrinolizin denetimden çıkmasına bağlı olarak gelişen birsendromdur. Adrenomedullin (ADM) 52 amino asitten oluşan, adrenal medulla ve endotel baştaolmak üzere bir çok organdan sekrete edilen bir peptiddir. Endotelden sentezlenen bir peptid olarakADM'nin koagülasyon ve plateletler üzerine etkileri ise çok az çalışmada incelenmiştir. DİKpatofizyolojisindeki rolü ise bilinmemektedir.Amaç: DİK için tedavi denemeleri yapılabilecek bir hayvan modeli oluşturmak, DİKgeliştirilen tavşanlarda ADM düzeylerini belirlemek ve ADM'i tedavide kullanarak muhtemeletkilerini araştırmaktır.Gereçler ve Yöntem: Her biri 8 erkek Yeni Zelanda tavşanından oluşan 4 grup (Kontrol,DİK, Heparin ve ADM) oluşturuldu. DİK grubunda E. Coli endotoksini infüzyon şeklindeverilerek standart bir DİK modeli geliştirildi. Bu modelde standart dozda heparin infüzyonu ile0.05 µg/kg/dk dozunda ADM infüzyonu yapılarak tedavi sonuçları karşılaştırıldı.9Bulgular: DİK geliştirilen tavşanlarda altıncı saat sonunda ortalama platelet sayısı101.130±66.038/mm3 , protrombin zamanı (PT) 19.8±2.1 sn, aktive parsiyel tromboplastin zamanı(aPTT) 236.9 ±40.3 sn, fibrinojen düzeyi 158.0±83.9 mg/dl, antitrombin (AT) aktivitesi %90.0±8.3, protein C aktivitesi % 28.8±17.9 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
LEVELS AND EFFECT OF ADRENOMEDULLINON ENDOTOXIN-INDUCED DISSEMINATED INTRAVASCULAR COAGULATIONIN RABBITSABSTRACTDisseminated intravascular coagulation (DIC) known as consumptive coagulopathy is anacquired hemostasis disfunction, characterized by systemic intravascular activation ofcoagulation, leading to widespread fibrin deposition in the circulation and impaired fibrinolysis.Adrenomedullin (ADM) is a peptide consisting of 52 amino acids and is secreted from vascularendothelial cells and adrenal medulla.There are only a few studies about the effects of ADM on coagulation and platelets whichis secreted from endothelial cells.Aim: To develop an experimental animal model for the DIC, to assay ADM levels inrabbits with DIC and to investigate the probable effects of ADM in management of DIC.Material and Methods: Four groups (Control, DIC, Heparin, ADM) each consisting of 8New Zeland rabbits were formed randomly. A standard DIC model was developed in DIC groupby infusion of endotoxin from Escherichia coli. Than the effect of standard dose heparin infusionand 0.05µg/kg/minute ADM infusion were evaluated in this model and therapy results werecompared with statistical methods.11Results: Mean platelet count was 101.130±66.038 /mm3 , prothrombin time (PT) was19.8±2.1 sec, activated partial thromboplastin time (aPTT) was 236.9±40.3 sec, fibrinogen levelwas 158.0 ±83.9 mg/dl, activity of antithrombin was 90.0±8.3%, and activity of protein C was28.8±17.9% on sixth hour in DIC group.