Diz osteoartritli olgularda iki farklı havuz içi egzersiz eğitiminin fiziksel yetersizlik, ağrı, günlük yaşam aktivitesi ve depresyon üzerine etkisi
Effects of two different pool exercises on physical disability, pain, daily life activity and depression with people knee osteoarthritis
  1. Tez No: 192782
  2. Yazar: HÜLYA GÜVENİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZUHAL GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZETDiz osteoartritinde ortaya çıkan ağrı ve fiziksel yetersizliğin fizik tedavi ile birlikteyapılan havuz içi egzersiz tedavisiyle nasıl değişiklik gösterdiği ve hangi tiphavuz içi egzersiz eğitiminin daha etkili olduğunu saptamak önemlidir. Buçalışmanın amacı, diz osteoartrit tanısı konan olgularda iki farklı havuz içiegzersiz eğitimini, su içi tedavi almayan olgularla ve kendi içinde karşılaştırarak,su içi tedavinin ilave katkısının olup olmadığını eğer varsa, bu egzersizlerdenhangisinin fiziksel yetersizlik, ağrı, günlük yaşam aktivitesi ve depresyonüzerinde daha etkili olduğunu saptamaktır. Çalışmamıza diz osteoartriti tanısıkonan toplam 89 hasta katılmıştır. Çalışmaya katılan olgular üç grubaayrılmışlardır. İki grup havuz içi egzersiz eğitimi alan grup olmuştur ve rastgeleörneklem tekniği ile seçilerek 30'ar kişilik eşit iki gruba ayrılmışlardır. Üçüncügrup ise ayaktan tedavi edilen ve su içi egzersiz tedavisi almayan 29 kişidenoluşan bir grup olmuştur. Araştırma grubundaki olgulara iki farklı tipte egzersizeğitimi uygulanmıştır. Havuz içi egzersiz tedavisi olarak; birinci araştırmagrubuna; iki fazdan oluşan ve her fazda ısınma, germe ve kuvvetlendirmeperiyotlarını içeren sadece alt ekstremiteye yönelik egzersiz eğitimi verilmiştir.İkinci araştırma grubuna; birinci gruba uygulanan alt ekstremite egzersizlerineek olarak, üst ekstremiteye yönelik egzersizler ile birlikte gövdeye yönelikegzersiz eğitimi de verilmiştir. Çalışmamızda olgularımızın ağrı şiddetleri(Görsel Analog Skalası) VAS'a ile değerlendirilmiştir. Fiziksel yetersizlik vegünlük yaşam aktivitesi değerlendirmesi (Western Ontario and McMasterUniversities Osteoarthritis Index) WOMAC indeksi ile yapılmıştır. Olgularımızınemosyonel durum değerlendirmesi için (Hastane Anksiyete ve Depresyon) HADölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIt is essential to determine what kind of a change pain and physical disability onknee osteoarthritis is subject to through an exercise treatment in poolconcurrently with physical therapy, and to determine which type of pool exerciseis more efficient in therapeutic terms. The purpose of this study is to ascertainwhether pool exercise makes extra contribution to treatment, and if it does,which type of exercise is more effective on physical disability, pain, daily lifeactivity and depression, through a comparison both between two different poolexercise trainings and with cases for which hydrotherapy is not prescribed. 89patients in total participated to our study, who had been diagnosed as kneeosteoarthritis. The cases included in the study were separated into threegroups. 60 individuals were selected for the pool exercise groups, and, throughrandom sampling technique, they were divided into two equal groups eachincluding 30 individuals. The third group consisted of 29 individuals who wereout patients, not receiving water exercise treatment. Two different types ofexercise was applied in a pool for the cases in the study group. As a waterexercise therapy; the first study group was given an exercise training only forlower extremity, consisting of two phases and containing warm-up, stretchingand strengthening periods in each phase. The second study group was givenexercises for upper extremity along with trunk exercise training, in addition tothe lower extremity exercises applied on the first group. During the study, painseverity in our cases were evaluated through a visual analogue scale. Physicaldisability and daily life activity were evaluated by a (Western Ontario andMcMaster Universities Osteoarthritis Index) WOMAC index. A Hospital Anxietyand Depression scale was used for evaluation of emotional status in our cases.Upon a pain severity evaluation according to VAS on the both study groups andthe control group, and a comparison between the groups, statistically positiveresults were achieved in all groups after the therapy.