Spora Yönelim Envanterinin Türk sporcuları için geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
The Reliability and the validity of the Sport Orientation Questionaire for the Turkish sportmen
  1. Tez No: 192787
  2. Yazar: ZÜHEYLA ERPEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı Gill ve Deeter (1988) tarafından geliştirilen Spora Yönelim Envanteri'ni (SYE) Türkçe konuşan sporcular üzerinde geçerlilik ve güvenirliğinin incelenmesidir.SYE Türkçeye çevrildikten sonra, yaşları 15 ile 37 arasında değişen 302 sporcuya uygulandı.Ölçeğin yapı geçerliliği için açıklayıcı faktör analizi kullanıldı ve analiz sonucunda orijinali ile uyumlu olarak üç faktör elde edildi.Bu üç faktörün varyansı açıklama yüzdesi, ölçeğin orijinal formu gibi %46,3 olarak hesaplandı.Faktörlerin iç tutarlılık katsayısının 0,86 ile 0,67 arasında değiştiği görüldü.SYE, Türk sporcuları için kabul edilebilir bir psikometrik testtir.Fakat ölçeğin farklı spor örneklemlere uygulanılması, envanterin geçerlilik ve güvenirliğini attıracaktır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to examine Sport Orientation Questionnaire (SOQ) developed by Gill and Deeter (1988) on Turkish speaking athlete population.After the translation into Turkish SOQ was applied 302 athletes ranging in age 15 to 37.Explanatory factor analysis was carried out in order to examine SOQ factor structure.Internal consistency coefficient was also computed.Explanatory factor analysis result indicated that consistent with scale?s original factor structure Turkish version of SOQ has three factors explaining % 46,3 of the variance.Internal consistency coefficient was .91 for entire scale and ranged from 0.86 to 0.67 for three subdimensions indicating accaptable internal consistency.SOQ has acceptable psychometric properties to use on Turkish speaking athlete population.However further studies are necessary in order to make SOQ more valid and reliable measurement device.