2000-2005 yılları arasında kliniğimizde takip edilen meningokoksik hastalıklı olguların değerlendirilmesi
Evaluation of meningococcal disease patient admittedin our clinics
  1. Tez No: 192788
  2. Yazar: GAYE ZEHRA ÖZDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZETMeningokoksik hastalıklar tüm dünyada görülen ve yüksek mortaliteoranlarıyla seyreden hastalıklardır. Ülkemizde de meningokosik hastalıklar özellikleçocuk yaş grubunun önemli sorunudur.Meningokokların neden olduğu hastalıklarda mortalite ve mortaliteye etkilifaktörleri araştırmak amacıyla retrospektif bir çalışma planladık. Çalışmaya son 6 yıliçinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğindemeningokoksik hastalık tanısıyla izlenen 143 hasta dahil edildi. Hastaların %43,4' ükız, %56,6' sı erkekti. Ortalama yaş 3,89±2,93' tü.Hastalar epidemiyolojik, klinik ve labaratuar bulguları açısından incelendi.Prognoz ve prognoza etki eden faktörler araştırıldı. Yaşamın ilk iki yılında mortalitenindaha fazla olduğunu tespit edildi. Ateş, menenjit yokluğu, lökopeni, trombositopeni,peteşial döküntü varlığı, bilinç durumu, sedimantasyon yüksekliği gibi kriterlerinmortalite ile ilişkilerini saptadık ve literatürle karşılaştırıldı. Kliniğimizde takip edilenhastalarda mortalite % 20,3 civarındaydı.Mevsimsel dağılım, sosyoekonomik ve kültürel durumun hastalığın sıklığı ileilişkisi gösterildi.Yüksek mortalite oranı nedeniyle erken tanı ve tedavinin önemine değinildi vealınabilecek önlemler tartışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYMeningococcal diseases are widely seen throughout the world and highlymortal. It is also an important health issue in Turkey especially in childhood.We have planned a retrospective study in order to determine the mortalityand the factors affecting mortality for the diseases caused by meningococcus sp.143 patients admitted for meningococcal diseases in the Pediatrics ward of DicleUniversity Medical Faculty Hospital between years 2000-2005 were evaluated.43.4% of the patient were female and 56.6 were male. Mean age was 3.89±2.93years.Patients were evaluated for epidemiological, clinical and laboratoryfindings. Prognosis and the factors affecting the prognosis were searched.Mortality was found higher for the patients in the first two years of life. Criteria likefever, absence of meningitis, leukopenia, trombocytopenia, presence of petechialrush, consciousness, high levels of sedimentation were related with mortality andthe findings were compared with previous research reports. Mortality in ourpatients were 20.3%.Seasonal distribution, socioeconomical and cultural factors were found tobe related with the prevelance of the disease.Importance of early diagnosis and treatment of the disease was mentionedbecause of the high mortality and possible precaution measures were discussed.