Motivasyonel yaklaşımın bir öğesi olan karar dengesi çalışması ile eğitsel yaklaşımın tıp öğrencilerinin sigara tüketim miktarı üzerine karşılaştırmalı etkisi
Comparative effect of decisional balance working, which is an element of motivational approach, and educational approach on amount of cigarette consumption of medical students
  1. Tez No: 192786
  2. Yazar: NADİRE ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DR. HAKAN COŞKUNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amacı karar dengesi görüşmesinin tıp öğrencilerinin sigara kullanım davranışını değiştirmeye yönelik niyet ve motivasyon ve tüketim miktarı üzerine etkisini incelemek ve bu etkiyi eğitsel yaklaşımın etkisi ile karşılaştırmak olan çalışma 2006-2007 öğretim yılında altı haftalık Psikiyatri Ana Bilim Dalı staj döneminde olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. 141'i (%49.1) erkek, 146'sı (%50.9) kız olmak üzere toplam 287 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Sigara kullanımı olduğu belirlenen 45 öğrenci seçkisiz atama yöntemi ile kontrol, karar dengesi görüşmesi ya da eğitsel görüşme grubuna atanmıştır.Çalışmanın bulgularına göre sigara kullanım yaygınlığı ve nikotine fizyolojik bağımlılık düzeyi erkek öğrencilerde kız öğrencilerden fazladır. Tüm grupta sigara kullanım yaygınlığı %17.8'dir. Karar dengesi görüşmesi kısa dönemde sigara tüketimini azaltmaya verilen önem puanını kontrol ve eğitsel görüşme grubuna göre anlamlı olarak arttırdığı belirlenmiştir. İzlemde önem puanını eğitsel görüşme grubuna göre arttırmaktadır. Karar dengesi görüşmesi sigara tüketimini azaltmaya hazır olma puanını eğitsel görüşme grubuna göre kısa dönemde arttırmaktadır. Karar dengesi görüşmesi ve eğitsel görüşme kontrol grubuna göre tüketilen sigara miktarını azaltmaktadır.Sonuç olarak karar dengesi görüşmesinin tıp fakültesi öğrencileri için sigara kullanım davranışını değiştirmeye önem ve hazır olma düzeylerini artması ve sigara kullanım miktarının azalması konusunda etkilidir.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is that effectiveness of decisional balance interviewing intention and motivation of medical students about smoking behaviour changing and cigarette consumption amount are reviewed and is compared with the effectiveness of educational approach. This research was executed with 5th grade students of Aegean University Faculty of Medicine throughout six week traning period in Psychiatry Department during 2006-2007 academic year. Out of 287 students paticipating , 141 (%49.1) were male, 146 (%50.9) were female. 45 students were randomly assigned in control, decisional balance interviewing or educational interviewing group.According to findings of this survey, male students? smoking prevalence and nicotine dependence level were higher than female students. In this survey was determined that decisional balance interviewing redounded more importance score to decrease of amount of cigarette consumption than control and educational interviewing groups in short term. In follow-up there was significant difference from educational interviewing group. Decisional balance interviewing redounded more readiness score to decrease of amount of cigarette consumption than educational interviewing group in short term. In this survey was determined that decisional balance and educational interviewings were decreased more amount of cigarette consumption than control group.As a result, it can be stated that decisional balance interviewing is effective to redound importance and readiness levels to change smoking behaviour and to decrease amount of cigarette consumption for medical students.