Afyon bölgesindeki anne ve yenidoğanlarda toksoplazma antikor profilinin farklı yöntemlerle araştırılması
Investigation of maternal and newborn babies toxoplasma profiles with different methods, in Afyon region
- Tez No: 192806
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAFER ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AFYON BÖLGESİNDEKİ ANNE VE YENİDOĞANLARDATOKSOPLAZMA ANTİKOR PROFİLİNİN FARKLI YÖNTEMLERLEARAŞTIRILMASIDR. NİLAY KIYILDIÖZETKonjenital toksoplazmoz gebelik sırasında anneden geçen genellikle belirtisiz ve fetustaşiddetli konjenital defektler oluşturan bir infeksiyondur. Çalışmamızda bölgemiz anne vekordon kan örneklerinde farklı yöntemlerle toksoplazma seropozitifliğinin saptanmasıamaçlanmıştır. Doğum sırasında 130 anne ve göbek kordonundan alınan kan örneklerindeİndirekt Floresan Antikor (IFAT), Vitek Immuno Diagnostic Assay System (VIDAS) veMultilyte Analyt Platform (MAP) teknikleri kullanılarak toksoplazma IgM ve IgG antikorlarıaranmıştır. Seropozitiflik oranları IFAT yöntemi ile IgG, IgM sırasıyla; anne kanlarında%33.8, %6.9, kordon kanı serumlarında %30, %0 olarak, VIDAS yöntemi ile anne kanlarındaIgG, IgM sırasıyla %33.8, %3, kordon kanı serumlarında %32.3, %0 olarak, MAP yöntemiile IgG, IgM sırasıyla anne kanlarında %33.8, %1.5, kordon kanlarında ise %32.3, % 0.0oranlarında bulunmuştur.VIDAS ile IgG ve IgM'i pozitif olan 4 olgu, IFAT ile IgG ve IgM'i pozitif olan 9 olguavidite çalışmasına alınmıştır. VIDAS ile iki olguda yüksek avidite, bir olguda da düşükavidite saptanmıştır. Bir olguda değerlendirme yapılamamıştır. IFAT incelemesinde VIDASile uyumlu olarak iki olguda yüksek avidite, bir olguda da düşük avidite saptanırken, 6 olgudadeğerlendirme yapılamamıştır. IFAT yöntemi ile değerlendirme yapılamayan serumlardayalancı pozitiflik açısından antinükleer antikor (ANA) pozitifliği aranmış ve 5 serumda ANApozitifliği saptanmıştır.Çalışmamızda kullandığımız üç yöntem birbirlerine göre birtakım avantaj vedezavantajlar sergilemektedir. Ancak saptanan seropozitiflikler açısından önemli bir farklılıkbulunamamıştır. Ticari olarak piyasada mevcut olan ve yeni geliştirilen toksoplazma kitlerininsensitivite ve spesifitelerinin, bu test kitlerinde daha spesifik antijenlerin kullanılmasıylaartırılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF MATERNAL AND NEWBORN BABIESTOXOPLASMA PROFILES WİTH DIFFERENT METHODS, IN AFYONREGIONDR. NİLAY KIYILDISUMMARYCongenital toxoplasmosis is usually an asemptomatic infection when toxoplasmosis isacquired during pregnancy, but there is a risk of severe congenital defects in the fetus. In thisstudy, we aimed to detect toxoplasmosis seropositivity in the blood of mothers and umblicalcords with different methods in our region. Toxoplasma IgG and IgM antibodies wereinvestigated in the blood of 130 mother and 130 umblical cord blood samples which weretaken at birth with the Indirect Florescent Antibody Test (IFAT), Vitek Immuno DiagnosticAssay System (VIDAS) and Multilyte Analyt Platform (MAP) techniques. Seropositivityrates IgG, IgM respectively were found 33.8%, 6.9% in maternal sera, 30%, 0% in cord serawith IFAT, were found 33.8%, 3% in maternal sera, 32.3%, 0% in cord sera with VIDAS,were found 33.8%, 0.8% in maternal sera, 32.3%, 0% in cord sera with MAP technique.The anti-toxoplasma IgG avidity test was performed on both IgG and IgM positive 4maternal sera with VIDAS and 9 maternal sera with IFAT. Two matermal sera had highavidity and one sample had low avidity with VIDAS and also one maternal sera was notevaluate with the same system. Although IFAT avidity results correlated with VIDAS, 6maternal sera could not evaluate with the this system. In order to eliminate false positivereactions, anti-nuclear antibodies (ANA) were investigated in IgM positive sera and 5 serafound positive for ANA.Methods that we used in our study, have some advantages and disadvantages. Howeverthere is not an important difference about seropositivity detection. It is suggested thatsensitivity and specifity will be increased with using spesific antigens for the available andnewly developed commercial toxoplasma kits.