İşitme engelliler okulu öğrencilerinde yapılan teoae ve bera test sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of teoaes and bera test results obtained from the students at a school for deaf
- Tez No: 192807
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEVZİ SEFA DEREKÖY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZETOtoakustik emisyonlar (OAE) koklear fonksiyonun noninvaziv, objektif bir göstergesisayılabilir ve evrensel olarak yeni doğ işan itme taraması kullanında lmaktadı OAE'larır. nğıvarlı saçlıhücrelerin fonksiyone olduğ ve işunu itme eş inin 30-40 dB'den iyi olduğiğ unuitme eş i seviyesini tespit edemez. İş beyin sapıgösterir, ancak iş iğ itsel cevapları(Auditorybrainstem response - ABR) ile işitme sinirinin ve beyin sapı itme yolunun fonksiyonuişölçülür. ABR klinikte özellikle bebeklerde işitme yolları n durumunu incelemek ve beyinnışsapı lezyonlarında tanı için kullanılmaktadı Çalır. mamı işzda itme engelliler okuluöğrencilerinde etyolojiyi belirleyerek OAE ve ABR testleri ile patolojinin yerini tespit etmekve odituvar nöropati sı ğı şklınıortaya koymayıamaçladı Çalı grubunu oluşk. ma turan 31öğrencide (%41,3) işitme kaybı herhangi bir etyolojik neden bulunamadı Febrilnda .konvülziyon, heredite ve menenjit en sı etyolojik nedenler olarak tespit edildi. Etyolojidekheredite, febril konvulziyon, menenjit, hiperbilirubinemi ve serebral palsi / anoksinin olduğuolgularda patolojinin koklear olduğ saptandıÜç olguda (%4) TEOAE cevapları nıu . alı rkenABR'de ileri dereceli işitme kaybıtespit edildi ve olgular odituvar nöropati olarakdeğerlendirildi.1
Özet (Çeviri)
SUMMARYOtoacoustic emissions (OAEs) can be determined as a noninvasive, objective of thecochlear function. The presence of OAEs show that the hairy cells are functional and thehearing threshold is beter than 30-40 dB, but can not it detect the hearing threshold level.The function of hearing nerve and brainstem hearing pathways is measured by Auditorybrainstem responses (ABR). ABR is especially used to examine the status of hearingpathways in the babies and to diagnose the brainstem lesions. In this study, our aim is to showthe auditory neuropathy frequency and to detect the site of the pathology by OAEs and ABRand to find the etiology in the students of an school for deaf. We can?t find any etiologicalfactor about the hearing loss in the 31 ( 41,3 %) of the students in the study group. Febrilconvulsion, hereditary factors and meningitis were found to be the most often etiologicalfactors. The pathology was cochlear in the cases that had hereditary factors, febril convulsion,meningitis, hiperbilirubinemia and cerebral palsy/anoxy as the etiological factor. In threecases (4%), high degree hearing loss was detected in ABR while TEOAEs responses weretaken and the these cases were reported auditory neuropathy.1