Şizofrenide difüzyon tensör görüntüleme bulgularının voksel karşılaştırmalı morfometri yöntemi ile karşılaştırılması
Voxel based morphometric analysis of diffusion tensor data of schizophrenic patients
  1. Tez No: 192820
  2. Yazar: ASLI ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT TALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı, şizofreni hastaları ile denetim grupları arasında,diffüzyon tensor manyetik rezonans görüntüleme yöntemi kullanılarak, fraksiyonelanizotropi değerlerindeki ayrılıkların ve bu ayrılıkların izlendiği anatomik bölgelerinsaptanmasıdır.GEREÇ ve YÖNTEM: On beş şizofreni hastasından oluşan hasta kümesi vebeş kişiden oluşan denetim kümesindeki hastalar, diffüzyon tensör manyetikrezonans görüntüleme yöntemi ile incelendi. Veriler, istatistiki parametrik haritalamaprogramında, voksel karşılaştırmalı morfometri yöntemi izlenerek karşılaştırıldı. kiküme arasındaki karşılaştırmaların yanı sıra, her hasta denetim kümesi ile ayrı ayrıkarşılaştırıldı.BULGULAR: FA değerlerinin hasta kümesinde düşük olduğu alanlar,bilateral globus pallidus, kaudat nukleus, internel kapsül arka bacağı ve sağ korpuskallosum genusu olarak saptandı. Hastalar denetim kümesiyle teker tekerkarşılaştırıldığında ise, üç hastada FA değerinde yaygın düşüş, bir hastada sağserebral pedinkülde, diğer bir hastada da her iki tarafta parahipokampal girusta düşükFA değerleri izlendi. Altı hastada denetim kümesi ile anlamlı ayrılık saptanmadı.SONUÇ: Diffüzyon tensör manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ileşizofrenide beyin yolaklarındaki patolojiler ortaya konulabilmiştir. Voksel temellimorfometri yönteminin, diffüzyon tensör verilerinin doğru ve hızlı bir biçimdekarşılaştırılıp patolojinin anatomik yerleşiminin belirlenmesi için değerli bir yöntemolduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study was to investigate and localize thefractional anisotropy differences between schizophrenic and control groups.MATERIALS AND METHODS: Fifteen schizophrenic patients and acontrol group of five subjects underwent diffusion tensor magnetic resonanceimaging. Data was processed on a statistical parametric mapping program, usingvoxel based morphometry. Analysis were made both between groups and for eachpatient.RESULTS: In globus pallidus, caudate nucleus, posterior limb of internelcapsule bilaterally and in the genu of right corpus callosum, FA values weresignificantly reduced in the schizophrenia group. When each patient was analysedseperately, three had widespread reduction of FA values. One patient showeddecreased FA values in the right cerebral peduncle, and another patient in theparahippocampal gyri. Six patients showed no significant differences whencompared with the control group.CONCLUSION: Diffusion tensor magnetic resonance imaging can provideinformation about the pathology of neural circuity. Voxel based morphometry is afast and reliable method to compare the DTI data and localize the pathology.