Polikistik over sendromlu olgularda plazma asimetrik dimetilarjinin düzeyleri
Plasma asymmetric dimethylarginine levels of patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 192821
  2. Yazar: MİNE YAVUZ TAŞLIPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEDRET KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
BAŞLIK: POL K ST K OVER SENDROMLU OLGULARDA PLAZMAAS METR K D MET LARJ N N DÜZEYLERYAZAR: Dr. M NE YAVUZ TAŞLIPINARÖZETOldukça geniş bir kadın populasyonu etkileyen ve metabolik sendromla olan ilişkisinedeniyle gelecekteki ciddi endokrin, metabolik ve kardiyovasküler klinik tablolar için zeminhazırlayan PKOS'un hasta için oluşturduğu risklerin belirlenmesi ve özellikle koruyucuönlemler başta olmak üzere tedavi seçeneklerinin geliştirilmesi önemli bir sorundur. Burisklerin erken dönemde engellenebilir ve böylelikle uzun vadede hasta morbidite vemortalitesini azaltabilecek oluşu konuyla ilgili çalışmaların gerekliliğini vurgulamaktadır. Budüşünceden yola çıkarak bu çalışmada PKOS'lu hastalarda kardiyovasküler risk belirteciolabilecek plazma ADMA düzeylerini çalıştık.PKOS'lu olgu grubunun plazma ADMA düzeyleri benzer yaş ve ağırlıktaki sağlıklıkontrol grubunun ADMA düzeylerine göre anlamlı olarak yüksek bulundu.Plazma ADMA düzeylerine ek olarak çalışılan serum NO düzeyleri de olgu grubundakontrol grubundan anlamlı olarak düşük bulundu.nsülin direnci parametresi olarak kabul edilen HOMA değerleri de beklenilen doğrultudaolgu grubunda daha yüksek bulundu.Olgu grubunun VK 'si ile kontrol grubunun VK 'si arasında anlamlı bir fark olmayışı veher iki grupta da dislipidemi, hipertansiyon, bozulmuş glukoz toleransı ve/veya diyabet vesigara içiciliği gibi kardiyovasküler risk faktörlerinin dışlanmış olması bu faktörlerin çalışılanparametrelerle interferans vermesini engelleyerek sonuçların güvenilirliğini artırmaktadır.Sonuç olarak PKOS'lu hastalarda, bu hastalarda daha önce hiç çalışılmamış olan, plazmaADMA düzeylerinin yüksek bulunmuş olması PKOS'ta plazma ADMA düzeyleri ve rolü ileilgili yapılacak yeni çalışmalar için bir ön çalışma niteliği taşıyabilir.
Özet (Çeviri)
TITLE: PLASMA ASYMMETRIC DIMETHYLARGININE LEVELS INPATIENTS WITH POLYCYSTIC OVARIAN SYNDROMEAUTHOR: Dr. M NE YAVUZ TAŞLIPINARSUMMARYPolycystic ovary syndrome (PCOS) is a common disorder affecting a large womenpopulation. Because of its relation with metabolic syndrome, and increased risks formetabolic and cardiovascular diseases, diagnosis and treatment of PCOS is an importantproblem.These risks can be prevented at early periods, thus morbidity and mortality rates can belowered. Therefore new studies are required about this subject. We aimed to study plasmaADMA levels which may be used as a cardiovascular risk marker in future, in patients withPCOS.We found that plasma ADMA levels were significantly higher in PCOS patients than inthe controls who were matched same age and weight with patients.Serum NO levels were significantly lower in patients than in the controls.HOMA rates which are accepted as an insulin resistance parameter, were significantlyhigher in patients than in the controls.There were not significant difference between BMI of PCOS patients and BMI of thecontrols. And none of the groups showed dyslipidemia, hypertension, glucose intoleranceand/or diabetes mellitus. Therefore we consider that our results are moderately reliable.Finally our study which showed higher plasma ADMA levels in PCOS patients may be apreliminary study for new investigations about ADMA levels and functions.