Fibromiyaljili kadınlarda kalistenik egzersiz eğitiminin ağrı, kardiyorespiratuar endurans, fiziksel yetersizlik, yaşam kalitesi, depresyon ve kaygı üzerine etkisi
Effects of calisthenic exercises on pain, cardiorespiratory endurance, physical functioning, quality of life, depression and anxiety in women with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 192822
  2. Yazar: ZELİHA ÖZLEM BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZUHAL GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZETFibromiyalji sendromu kronik ağrıya yol açan ve hastanın hayatını her yöndenolumsuz etkileyen bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı, fibromyaljili kadınlardakalistenik egzersiz eğitiminin ağrı, kardiyorespiratuar endurans, fizikselyetersizlik, yaşam kalitesi, depresyon ve kaygı üzerine etkisinideğerlendirmektir. Çalışmamız Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıpve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğinde tanısı konan 27 fibromiyaljisendromlu olgu üzerinde gerçekleştirildi. Olgular tedavi programının başlangıcıve bitiminde değerlendirildi. Değerlendirmelerde; ağrı şiddeti, hassas noktasayısı ve hassas noktaların ağrı eşiği, sağlık düzeyi ve fiziksel fonksiyonellik,kardiyorespiratuar endurans, yaşam kalitesi, depresyon, kaygı, kas kısalıkları,esneklik, kavrama kuvveti ve spinal bölge eklem hareket açıklığına bakıldı.Ayrıca birinci tedavi grubuna kalistenik test yapıldı. Olgular iki tedavi grubunaayrıldı. Her iki gruptaki olguların tümüne 15 seans; yüzeyel sıcaklık modalitesi,Transkuteneal elektriksel sinir stimulasyonu ve ultrason uygulandı. Birinci gruba8 hafta süre ile haftada 3 gün bir fizyoterapist eşliğinde kalistenik egzersizprogramı, üst ekstremite ve gövdeye yönelik germe, kuvvetlendirme, postüregzersizleri ve hasta eğitimi verildi. kinci gruba ise ev programı olarak üstekstremite ve gövdeye yönelik germe, kuvvetlendirme, postür egzersizleri,hasta eğitimi ve yürüme programı verildi. Tedavi sonrasında yapılandeğerlendirmelerde her iki grupta ağrı şiddeti, hassas nokta sayısı ve hassasnoktaların ağrı eşiğinde, sağlık düzeyi ve fiziksel fonksiyonellik, yaşam kalitesi,depresyon, esneklik ve kavrama kuvvetinde anlamlı gelişme olduğu görüldü(p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFibromyalgia syndrome causes chronic pain and effects negative allaspects of patients life. The aim of this study was to evaluate the effectivenessof calisthenic exercises on pain, cardiorespiratory endurance, physicalfunctioning, quality of life, depression and anxiety in women with fibromyalgiasyndrome. Our study has been carried out in Başkent University MedicalSchool, Department of Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinics,on 27 subjects with fibromyalgia syndrome. Subjects were evaluated before andafter the therapy program. The evaluations consisted of pain, tender point scoreand tenderness, health status and physical functioning, cardiorespiratoryendurance, quality of life, depression, anxiety, flexibility, grip strength and rangeof motion of spine. In addition the first therapy group were evaluated withcalisthenic test. Subjects were divided into two groups. All subjects were treatedby heating modality, Transcuteneal electrical nerve stimulation and ultrasoundtherapy for 15 session. First group was given calisthenic exercises for threetimes per week for 8 weeks by a physiotherapist, stretching and strengtheningexercises for upper extremity and body, posture exercises and patienteducation. Second group was given home exercise program which includesstretching and strengthening exercises for upper extremity and body, postureexercises, patient education and walking for three times per week for 8 weeks.Pain, tender point score and tenderness, health status and physical functioning,quality of life, depression, flexibility and grip strength showed significantimprovement in each group after the therapy program (p0.05).