Deneysel spinal kord travmasında diltiazemin doku kalsiyumu ve histopatolojik değişiklikler üzerine etkisi.
  1. Tez No: 192840
  2. Yazar: ERKAN ESKEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞ ÖZKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZETBu çalışmada deneysel spinal kord travmasında L tipi kalsiyum kanal blokörü olandiltiazemin doku kalsiyumu üzerine etkisini ve sekonder hasar sonucu oluşanhistopatolojik değişiklikler ve apopitoz süreci üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmada üçgrup yeni Zelanda tipi tavşan kullanıldı. gruplarda 10'ar tavşan vardı. Birinci grubaherhangi bir travma yapılmadı herhangi bir ilaç uygulanmadı kontrol grubu olarakkullanıldı. kinci gruba anevrizma klibi kullanılarak omurilik travması oluşturulduherhangi bir ilaç verilmedi. Üçüncü gruba anevrizma klibi ile travma oluşturulduktansonra diltiazem uygulandı. Her üç gruptan alınan omurilik örnekleri total doku kalsiyumdeğerleri ölçülmek üzere biyokimya laboratuarında ve histopatolojik inceleme veapopitoz süreci incelenmek üzere patoloji labaratuarlarında incelendi. Spinal kordtravması sonrası total spinal kord doku kalsiyumunda anlamlı bir artış olduğu görüldü.Fakat uygulanan diltiazemin travma sonrası artan doku kalsiyumu üzerine ve apopitozsürecine etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Sadece diltiazemuygulanan grupta eozinofil infiltrasyonunun travmalı gruba göre daha az olduğu görüldü.34
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this experimental spinal cord injury study we observe the effects of L type calchiumchannel blocker diltiazem on tissue calchium levels and histopathological differencesand on the process of apopitozis. n this study we use 3 groups of new zelandrabbits.Each group contains 10 rabbits.First group have no trauma or medication andserve as control group. Second group spinal cord injury achieved by using aneurysmclip. Third group achieved spinal cord injury by using aneurysm clip and takediltiazem medication. Spinal cord tissue samples taken from all groups send to thebiochemistry laboratuary and send to pathology laboratuary to examinehistopathological changes and process of apopitozis. After spinal cord injury totalspinal cord calchium levels increases significantly. Diltiazem have no significanteffects on tissue calchium levels or process of apopitozis. However diltiazemmedication decreases eozinofil infiltration after spinal cord injury.35