Turner sendromlu çocuk ve adölesanlarda subklinik aterosklerozun değerlendirilmesi
Assessment of subclinic atherosclerosis in children and adolescents with turner syndrome
  1. Tez No: 192839
  2. Yazar: RIDVAN GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET EMRE ATABEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETTURNER SENDROMLU ÇOCUK VE ADÖLESANLARDA SUBKL N KATEROSKLEROZUN DEĞERLEND R LMESGRŞKardiyovasküler risk faktörlerinin varlığı dikkate alındığında Turner sendromluhastalarda aterosklerozun erken yaşlarda başlama olasılığı artmaktadır.AMAÇBu çalışmanın amacı, Turner sendromlu hastalarda subklinik aterosklerozunvarlığını karotis arter intima media kalınlığını ölçerek değerlendirmek.MATERYAL VE METODSÜMTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalı Endokrin Polikliniğinde takipve tedavisi sürdürülen 5-20 yaş arası 24 Turner sendromlu hasta çalışma grubu olarakalındı. Kontrol grubu ise yaş dağılımı yönünden uyumlu 24 sağlıklı kız olgudan oluştu.Her iki grupta, karotis arter intima media kalınlık ölçümleri, boy, vucut ağırlığı,vucut kitle indeksi, kulaç mesafesi, bel-boy oranları hesaplandı, sistolik ve diastolik kanbasınçları ölçüldü. Hastalarda açlık kan şekeri, HOMA-IR, insülin, lipidler, homosistein,vitamin B12, folat, düzeylerine bakıldı.BULGULARTurner sendromlu hastaların yaş ortalaması 11,5±3,6 yıl, kontrol grubunun yaşortalaması 10,5±3,6 yıl olarak saptandı. Karotis arter intima media kalınlık ölçümleri,Turner sendromlu hasta grubun da 0,3±0,06 mm, kontrol grubunda ise 0,3±0,1 mmolup aradaki fark istatistiki olarak anlamlı değildi. Kontrol grubu olgularında intima mediakalınlığı ile vucut ağırlığı ( p = 0,045 r=0,413) ve vucut kitle indeksi arasında (p =0,007 r= 0,535) pozitif korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYASSESSMENT OF SUBCLINIC ATHEROSCLEROSIS IN CHILDREN ANDADOLESCENTS WITH TURNER SYNDROMEINTRODUCTIONIn the aspect of cardiovascular risk factors, the possibility of prematureatherosclerosis in patients with Turner syndrome seems to be increased.AIMThe aim of this study is to determine subclinic atherosclerosis in patients with Turnersyndrome by measuring intima-media thickness of carotid arteryMATERIAL AND METHODThis study was conducted in the out-patient clinic of Pediatric Endocrinology ofMeram Medical Faculty. The study group consisted of 24 patients with Turner syndrome(ages varied 5 to 20-years) and the control group comprised 24 healthy, age matched girls.Measurements of intima media thickness of carotid artery, height, weight, body massindex, distance of crawl, waist-height ratio, systolic and diastolic blood pressures wereobtained for all the participants. Serum levels of fasting glucose, insulin, lipids,homocysteine, vitamin B-12, folate and HOMA-IR were also investigated.RESULTSThe mean age of patient in study group and control group were 11.5 ± 3.6 years, 10.5±3.6 years, respectively. Intima media thickness of carotid artery in study group andcontrol group were 0.3 ± 0.06 mm, 0.3 ±0.1 mm, respectively but this difference was notsignificant. Positive correlation between intima media thickness of carotid artery andweight (p=0.045, r= 4.413) and body mass index (p=0.007, r=0.535) was determined.While, a positive correlation between intima media thickness of carotid artery and LDL-cholesterol (p=0.034, r=0.435) was determined, a negative correlation between intimamedia thickness of carotid artery and HDL-cholesterol (p=0.01, r= -0.518) weredetermined at patients with Turner syndrome.