Mekanik barsak hazırlığı ve proflaktik antibiyotiğin beraber kullanımının pringle manevrasıyla gelişen bakteriyel translokasyona etkisi (deneysel çalışma)
- Tez No: 192843
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZETAmaç: Çalışmamızda, tavşanlarda Pringle Manevrası esnasında ortaya çıkanbakteriyel translokasyonun önlenmesinde en etkin yöntemin mekanik barsaktemizliğine preoperatif parenteral antibiyoğin eklenmesi ile olabileceiğini araştırmakiçin yapıldı.Yöntem:Çalışmada ağırlıkları 2500-3000 gram arasında değişen, 48 adet Yeni Zellanda cinsierişkin erkek tavşan kullanıldı. Tavşanlar klima ısısı sabit tutulan ortamda paslanmaz çelikkafeslerde (1 tavşan/kafes), standart tavşan yemi ve su ile beslendi. Tavşanlar 4 grubaayrıldı. I. grup kontrol grubu, II. grup parenteral antibiyotik uygulan grup, III.grup mekanikbarsak hazırlığı yapılan grup, IV.grup parenteral antibiyotiğe mekanik barsak temizliğinineklendiği grup olarak belirlendi. Cerrahi girişim öncesinde tavşanlar bir gece önceden açbırakıldılar. İşlemler öncesinde tavşanlara kulak arkası veninden damar yolu açıldı.Tavşanlara 100 mg/kg dozunda ketamin hidroklorür (Ketalar®, Eczacıbaşı, İstanbul) ve10 mg/kg Xylazine hydroklorur %2 (Rompun,Bayer,İstanbul ) karışımı ile i.v. olarak anesteziuygulandı. Batın traşı ve %10 Povidon-iyot (Betadine®, Kansuk, İstanbul) ile antisepsiyitakiben cerrahi prosedüre geçildi. Çalışma steril ortamda gerçekleştirildi. Pringle Manevrasıöncesinde ve sonrasında portal venden kan kültürü çalışıldı. Karın cildi kontaminasyonlarıönlemek için continue kapatıldı. 20 dakikalık Pringle Manevrası sonrası mezenterik periçekallenf nodlarından kültür için numuneler alındı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYINTRODUCTION:In our study;we aimed to research the best method to prevent bacterial translocationduring Pringle Maneuver in rabbits would be to add preoperative parenteral antibiotictreatment to mehanical intestinal cleaning.METHOD:In this study 48 New Zellandan adult male rabbit is used. Their weight range was 2500-3000gr. The rabbits are fed by standart food and water under stable temperature ofcentral heating in stainless steel cages. Rabbits were divided in groups. I. group wascontrol group. II. group was given parenteral antibiotics. II. group is applied intestinalcleaning and IV. group is both applied intestinal cleaning and given parenteralantibiotics. The rabbits had starved on nihgt prior to surgucal intervention. A mixture of100mg/kg xylazine hydroklorur anstezia has been applied to rabbits. Surgical procedurehas followed cutting hair in the abdominal region and antisepsy with polividon iyot.Before and after Pringle Maneuver specimens are taken both from portal vein and portalforblood culture 20 minutes after maneuver from mesenteric pericekal lenf nodes. Spleenculture is also studied after splenectomy.EVALUATION OF THE CONDITION:All of the culture results were negative in portal vein specimens taken before PringleManeuver . There was no significant difference between statistically the group in whichmechanical intestinal cleaning added to the treatment and that in which only parenteralantibiotic treatment is added to mechanical intestinal cleaning , the result were significantstatistically when compared with all the other groups.CONCLUSION:Bacterial translocation does not only occur in Pringle Maneuver but also in manysurgical and nonsurgical causes and if necessary preventions have not been taken at theright time, it may cause unexplained mortalities most of time. In previous studies, it hasalso been tried to prevent bacterial translocation . We expect; the best method is to addmechanical intestinal cleaning to preoperatively administered large spectrum antibiotictreatment.31