Kronik obstrüktif akciğer hastalarında serum asimetrik dimetilarjinin (adma) ve nitrik oksit düzeyleri
Serum asymmetric dimethylarginine and nitric oxide levels in patients with chronic obstructive pulmonary disease.
- Tez No: 192844
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
6. ÖZETKOAH ilerleyici hava yolu obstrüksiyonu ve nötrofilik inflamasyonla karakterize, tümdünyada önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Pulmoner arteryal hipertansiyon (PAH)sağ kalp yetmezliğine neden olarak ölüme neden olabilen şiddetli bir hastalıktır. PAH küçükpulmoner arterlerde endotelyal hücre proliferasyonu, medial hipertrofi ve adventisyalkalınlaşmayla karakterizedir. PAH'ta endotelyal vasküler disfonksiyonun mekanizmasımultifaktöryeldir ve nitrik oksit sistemindeki değişiklikleri de kapsar. NO endotelde NOStarafından arjinin aminoasidinden sentezlenir. ADMA NOS'un endojen inhibitörüdür. Bizçalışmamızda stabil KOAH, akut atak KOAH ve kor pulmonale hastalarında serum ADMA,NO ve arjinin düzeylerini ve kor pulmonale gelişiminde ADMA düzeylerinin rolü olupolmadığını belirlemeyi amaçladık.Çalışmamıza 75 KOAH (n=25 akut atak, n=25 stabil KOAH, n=25 kor pulmonale)hastası dahil edildi. Seçilen hastaların başka herhangi bir hastalığı yoktu. Kontrol grubu 25görünürde sağlıklı kişiden oluşturuldu. ADMA ve arjinin düzeyleri HPLC metoduylafloresans dedektörde ölçüldü. Plasma Nitrit/Nitrat konsantrasyonları kolorimetrik metodlaölçüldü. SPSS 13,0 for Windows programı yardımıyla istatistiksel analizler yapıldı. Verilerortalama ± standart sapma ve yüzde olarak özetlendi. Parametrelerin gruplar arasıkarşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi yapıldı. Varyans analizinin anlamlı çıkmasıhalinde gruplar arası karşılaştırma için Tamhane testinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYChronic obstructive pulmonary disease (COPD) is characterized by progressiveairflow obstruction and a neutrophilic inflammation. Chronic obstructive pulmonary diseaseis an important cause of morbidity and mortality throughout the world. Pulmonary arterialhypertension is a severe, disabling disease causing death due to right heart failure. It ischaracterized by endothelial cell proliferation, medial hypertrophy, and adventitial thickeningof small pulmonary arteries. The mechanisms of endothelial vasodilator dysfunction in PAHare multifactorial and include changes of the nitric oxide system. NO is synthesized in theendothelium from the amino acid L- arginine by the action of NOS. ADMA is an endogenouscompetitive inhibitor of NOS. The aim of our study was to determine serum ADMA, NO andarginine in patients stable, acute attack and cor pulmonale and we investigated role of ADMAthe progression of pulmonary hypertension in COPD patientsSeventy five COPD subjects (n=25 from acute attack, n=25 stable COPD, n=25 CorPulmonale) participated in this study. To be selected patients had to have no other diseases.The control group was formed by twenty five appearentely healthy people. ADMA andarginine levels were measured by HPLC with fluorecence detection. Plasma Nitrite/Nitrateconcentrations were determined using a commercial colorimetric assay. Statistical analyseswere done by using SPSS 13.0 for Windows One-Way ANOVA multipled comparison andTamhane post hoc test were used. Values were presented as means ± SD.