Kronik karaciğer hastalıklarında tümör belirleyicileri
Tm markers are searched in patients whichare chronic hepatits (b,c)chronic liver disease and liver cirrhosis(child a,b,c).
  1. Tez No: 192842
  2. Yazar: DR CİHANGİR ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
6. Kronik aktif hepatitin etyolojik nedenlerine göre serum tümörbelirleyicileri konsantrasyonu normalden yüksek olan olguların da ılımıincelendi inde anlamlı bir ili ki bulunmadı (p>0.05).7. Siroz etyolojisine göre serum tümör belirleyicileri konsantrasyonu normaldenyüksek olan olguların da ılımı incelendi inde anlamlı bir ili ki saptanmadı (p>0.05).8.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIt?s known that, there can be an amount of increase of tumor diagnostics in thepatients who have chronic liver disease. n this, we researched the below in thisstudy:1-Which tumor diagnostic rises at what rate in chronic liver disease? Whichones aren?t affected?2- Is there any relationship between the degree of chronic liver disease andtumor diagnostic? If there is a relationship, which diagnostics were affected?3- At which levels are the tumor diagnostics affected at the diagnosis andfollowing of cancers and in the patients who have of chronic liver disease?In our study , there were 64 patients who had cirrhosis of liver, 95 patientswho had chronic active hepatitis who had been referred to the Selcuk UniversityMeram Medical Faculty the branc of internal Medicine Gastroenterology between thedates of March 18th 2005 and July 2nd 2006. Also, 20 healthy people were takento the study as a control group. Patients who had been diagnosed as cirrhosis ofliver %34 were male and %30 were female. Their avarage age were 47+- 13(19-72years old).Out of Patients who had chronic active hepatits %51 were male and %9were female. Their avarege age were 34+-16 (22-64 years old).Results: Tumor diagnostics in the chronic liver disease can be found higherthan normal levels. Those were found hıgher than normal levels especially inpatients who have chronic liver disease.AFP was %14,6, Ca125 was %15,1, CAEwas %7,1, CA19.9 was %10. Also in patients who have the cirrhosis of liver,following values were found higher than normal levels; AFP was found in %29,CA125 was %71, CEA was %13, CA 19.9 was %28.According to Child Pugh staging, Ca 19.9 levels were found as meaningfuland high at Child C stage (p‹0,005), CA125 levels were found as meaningfulandhigh at high at the stage of Child B and C. The conclusion can be summarised as;Hepatocelluler CA rates can be followed by followingthe height in diagnosticsaccording to the rates from normal to high level of tumor diagnostics of the patientswho have the chronic liver disease and cirrhosis of liver. The probability of thedevelopment of early Malignite in which high values can be followed in long-livedway.