Edirne'de erişkinlerde hepatit e virüs infeksiyonu epidemiyolojisi
Hepatitis e virus epidemiology in adult population of edirne
  1. Tez No: 192860
  2. Yazar: ALPER EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZLEM TANSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZETHepatit E virüsü, hepatit A virüsünden sonra fekal oral yolla bulaşan hepatitin en sıkgörülen ikinci sebebidir. Hepatit E virüsü, akut ve kendini sınırlayan hepatite neden olur.Hepatit E epidemilerinin çoğu kirli su kaynaklıdır. Hastalık asemptomatik seyirden fulminanhepatite kadar değişen klinik tablolara neden olabilir. Fulminan hepatit E daha sıklıkla gebekadınlarda rapor edilmiştir. Yaygınlığı, ekonomik gelişme ile yakından ilişkilidir.Edirne, Türkiye'nin kuzeybatı sınırında yer alan bir il olup Trakya Bölgesi'nde yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
HEPATITIS E VIRUS EPIDEMIOLOGY IN ADULT POPULATION OFEDIRNESUMMARYHepatitis E virus transmitted fecal oral way is the second most frequent etiologic agentafter hepatitis A. It causes acute hepatitis. Epidemies due to hepatitis E virus frequentlyoriginate from contaminated water. Clinical spectrum of the disease range from asymtomaticto fulminant progress. Fulminant hepatitis E has been reported mostly in pregnant woman.Frequency of hepatitis E is related with economical devolopment of the society.Edirne is a city located in Trakya region on the north west border of the Turkey. Thisstudy is the first one investigating the seropositivity of anti-HEV IgG in 582 people showingthe center of the Edirne city, and it was found as 2.4%.