Yeni doğan streptozotocin diabetik sıçanlarda pankreatik beta946; hücre rejenerasyonu.
Regeneration of Pancreatic Beta Cells in Neonatal STZ Diabetic Rats.
  1. Tez No: 192905
  2. Yazar: FATMA KAYA DAĞISTANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. GÖKHAN AKKAN, PROF.DR. MELEK ÖZTÜRK, PROF.DR. SELMA YILMAZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZETKaya Dağıstanlı F, Yeni doğan streptozotocin diabetik sıçanlarda pankreatik β hücrerejenerasyonu. İstanbul Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Biyoloji AD.Doktora Tezi. İstanbul 2006Bu çalışmanın amacı, yenidoğan STZ diabet modelinde, erken dönemlerde β hücrerejenerasyonunu, insülin gen ekspresyonunu protein ve mRNA düzeyinde tespit etmek,BrdU/insülin antikorları kullanarak ikili immün boyama ile β hücrelerinin olasıproliferasyonunu göstermek, pdx-1 ve sinaptofisin immünohistokimyasal boyaması ileadacık dışı hücrelerden kaynaklanan olası β hücrelerini tespit etmek, STZ uygulamasıile bozulan adacık düzeninin yeniden yapılanmasında, endokrin hücrelerin rolünüimmünohistokimyasal boyama ile tespit etmek ve ayrıca eksendin-4 ve NADtedavisinin β hücre rejenerasyonu üzerine etkilerini göstermek amaçlandı. Çalışmada,her birinde 7 adet Wistar albino sıçanlardan oluşan yenidoğan yavru bulunan 10 grupoluşturuldu. 6 gruba doğumun 2. günü 100 mg/kg tek doz STZ uygulaması yapıldı vegruplar sırasıyla doğumun 3., 5., 7. ve 10. günlerinde sağlıklı kontrol grupları ilebirlikte dekapite edildiler. Kalan son 2 gruptan birine STZ uygulamasını takiben 5 günsüre ile 500 mg/kg/gün nikotinamid, diğerine ise 3μg/kg/gün dozunda eksendin-4uygulandı. Tedavi sonrasında yavrular dekapite edildi. Tüm gruplardaki yavrularadekapite edilmeden 2 saat önce BrdU uygulaması yapıldı. Alınan pankreas dokuları%10'luk formolde tespit edilerek parafine gömüldü. Doku kesitlerine digoksigeninişaretli insülin probu kullanılarak in situ hibridizasyon yöntemi, insülin ve BrdUantikorları ile ikili immün boyama yöntemi ayrıca insülin, glukagon, somatostatin,sinaptofisin, pdx-1 antikorları kullanılarak immünohistokimyasal boyama yöntemiuygulandı. STZ uygulanan tedavili ve tedavisiz gruplarda kontrol gruplarına göreadacıkların küçüldüğü tespit edildi. Yd2- STZ diyabetik gruplarda (3,5,7,10) insülinmRNA sinyallerini içeren hücrelerin kapladığı alanın, insülin immün pozitif hücrelerinkapladığı alandan daha az olduğu görüldü. NAD ve eks-4 tedavili gruplarda ise mRNAsinyali içeren hücrelerin kapladığı alan daha fazla idi. Tedavili ve tedavisiz tüm yd2-STZ gruplarında, glukagon immün pozitif hücrelerin kapladığı alanın kontrolgruplarına kıyasla arttığı, ayrıca somatostatin immün pozitif hücrelerinde hipertrofikoldukları gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTKaya Dağıstanlı F, Regeneration of Pancreatic Beta Cells in Neonatal STZ DiabeticRats. Istanbul University, Institute of Health Science, Medical Biology Dept. Ph.D.Thesis. Istanbul 2006.The aims of this study is to determine the β cell regeneration in the early stages of theneonatal STZ (n-STZ) diabetic model, to determine the insulin gene expression withprotein and mRNA levels and to show possible β cell proliferation by using doubleimmunostaining with BrdU/insulin antibodies, to determine the extra islet source of βcells with the immunostaining of pdx-1 and synaptophisin and to determine the role ofthe endocrine cells in the reconstruction of islet architecture after the distruption withSTZ and to show the effects of exendin-4 and nicotinamide treatment on β cellregeneration. In this study 10 groups each containing 7 neonatal Wistar albino rats wereestablished. All of the 6 groups were injected 100mg/kg single dose of STZ on the 2ndday of birth. Then each group was decapitated on the 3rd, 5th, 7th and 10th dayrespectively together with the healthy control groups. 500mg/kg/day nicotineamide wasgiven to one of the goups for 5 days after the STZ injection and the another groupreceived 3 μg/kg/day exendin-4. The neonatal rats of all groups were injected withBrdU at the last day of the experiment then decapitated after two hours. BrdU treatment.The pancreatic tissues were fixed in 10% neutral buffered formalin. The tissue sectionswere carried out in situ hibridization with insulin probe and double immunostaininginsulin and BrdU. The sections were also immunostained with insulin, glucagon,somatostatin, synaptophisin and pdx-1 antibodies. It was observed that the islets weresmaller in the both treated and untreated diabetic groups when they compared with thecontrol groups.While the area containing insulin mRNA signal positive cells in yd2STZ-diabetic group were smaller than the area containing insulin peptide positive cells;In NAD and eks-4 treated goups vice versa. The area of glucagon immunopositive cellswere increased compared to those of control somatostatin immunopositive cells werehypertrophic in all the yd2-STZ groups regardless of treatment.