Tip 2 diyabet tedavisinde yeni bir dipeptidil peptidaz-4 inhibitörü olan sitagliptinin sıçan pankreas dokusu üzerine etkileri
The effects of sitagliptin, a new dipeptidyl peptidase-4 inhibitor, on rat pancreas for treatment of type 2 diabetes
- Tez No: 365263
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BOLKENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tip 2 diyabet, insülin direnci ve hiperglisemi ile karakterize edilen diyabetin en yaygın çeşididir. Glukagon benzeri peptid-1 (GLP-1)'in insülin sekresyonunu arttırdığı öne sürülmektedir. GLP-1, dipeptidil peptidaz-4 (DPP-4) enzimi tarafından yıkılır. Sitagliptin, tip 2 diyabet tedavisi için kullanılan yeni bir DPP-4 inhibitörüdür. Bu çalışmada, yeni doğan streptozotosin-diyabetik sıçanların (STZ-diyabetik) pankreası üzerine sitagliptinin etkilerini immünohistokimya yöntemi, apoptozu ise TUNEL yöntemiyle incelemeyi amaçladık. Wistar albino yeni doğan sıçanlar dört gruba ayrıldı. Grup I: Sıçanlara fizyolojik su intraperitoneal (i.p.) olarak verildi. Grup II: Beşinci günden itibaren fizyolojik suda çözündürülen 1.5 mg/kg sitagliptin subkutanöz (s.c.) olarak yeni doğan sıçanlara 15 gün süreyle verildi. Grup III: Doğumdan sonra ikinci günde 100 mg/kg STZ i.p. olarak tek doz verildi. Grup IV: Diyabetik sıçanlara 15 gün süreyle sitagliptin verildi (STZ+Sit). Kesitler insülin, glukagon, somatostatin, GLP-1 ve GLP-1R antikorları kullanılarak streptavidin-biotin-peroksidaz yöntemine göre boyandılar. İnsülin immün pozitif hücreler STZ+Sit grubu STZ-diyabetik grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir artış gösterdi. Glukagon immün pozitif hücrelerin STZ+Sit grubunda STZ-diyabetik grubuna göre çok ileri derecede arttığı saptandı. TUNEL ve somatostatin pozitif hücrelerde istatistiksel olarak dört grup arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Vücut ağırlığı bakımından STZ ve STZ+Sit grupları arasında anlamlı bir fark saptandı. Kan glukoz değerleri STZ+Sit grubunda başlangıç değerlerine göre anlamlı bir şekilde azaldı. STZ+Sit grubu STZ-diyabetik grup ile karşılaştırıldığında GLP-1 ve GLP-1R immün pozitif hücre yüzdesinde ileri derecede anlamlı bir artış saptandı. Bu çalışmada DPP-4 inhibitörü olan sitagliptinin yeni doğan sıçan pankreası üzerine etkileri ilk kez incelenmiştir. Bulgularımıza göre sitagliptinin diyabet üzerinde koruyucu etkileri olduğunu ileri sürebiliriz.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is the most common form of diabetes and characterized by insulin resistance and hyperglycemia. It is suggested that glucagon like peptide-1(GLP-1) increases insulin secretion. GLP-1 is degraded by dipeptidyl peptidase-4 enzyme. Sitagliptin is a new therapeutic agent for type 2 diabetes. In this study, we aimed to investigate the effect of sitagliptin in newborn STZ-diabetic rat pancreas using immunohistochemistry and TUNEL for apoptosis. Wistar albino newborn rats divided into four groups.GroupI:The saline was administered intraperitoneally(i.p) to rats. GroupII:Newborn rat group, from the day five sitagliptin that dissolved in the saline was injected 1.5 mg/kg subcutaneous(s.c) for 15 days.GroupIII:Second day after the birth 100 mg/kg streptozotocin(STZ) was administered i.p a single dose to the newborn diabetic rats(n2-STZ).GroupIV:Sitagliptin was given to diabetic animals for 15 days(STZ+Sit). Sections were stained insulin, glucagon, somatostatin, GLP-1 and GLP-1R antibodies by streptavidin-biotin peroxidase technique. Insulin immune positive cells increased in STZ+Sit compared to STZ-diabetic rats insignificantly. Glucagon immune positive cells increased in STZ+Sit compared to STZ-diabetics significantly. There was no significant difference for TUNEL and somatostatin immune positive cells for all groups. There was a significant difference for body weight between STZ and STZ+Sit groups. Blood glucose levels decreased significantly in STZ+Sit according to beginning levels. GLP-1 and GLP-1R were increased in STZ+Sit group compared to STZ-diabetics significantly. In this study, the effect of sitagliptin, a DPP-4 inhibitor, were examined for the first time on newborn rat pancreas. According to our findings, we may suggest that sitagliptin has the protective effects on diabetes.